Domaine de Martin

Historia Domaine du Martin zaczyna się w latach 50. XX wieku. Winnicę założył Fernand Couralet z żoną Aurélie. Mieli kilka hektarów winorośli w Hontanx. Ginette, córka małżeństwa Couralet, wyszła za mąż za Guya Deyresa, który w latach 60. przejął gospodarstwo rolne, w tym uprawę winorośli. Od tego czasu rok w rok destylują armaniaki, Guy wcześniej był bowiem pracownikiem destylarni. Tradycje rodzinne kontynuuje od 1983 roku Jean-Luc Deyres, syn Guya. Obecnie mają 5 ha, po połączeniu z Domaine du Rieston, obsadzone: baco, ugni blanc, folle blanche i colombard.

Ugni blanc to winogrono destylacyjne w pełnym tego słowa znaczeniu. Produkuje wina kwaśne, niskoalkoholowe, z których po destylacji powstają wyborne, wysokiej jakości eau-de-vie. Domaine du Martin ma 50 akrów tej odmiany winorośli. Mamy też uprawy folle blanche: To historyczna odmiana winogron w regionie Armagnac. Folle blanche daje aromaty często kwiatowe i niezwykle eleganckie, które są szczególnie cenione w Blanche Armagnac i w młodych armaniakach. Baco 22A: to oryginalność we francuskim krajobrazie winiarskim. Jest to hybrydowa odmiana winorośli, syn folle blanche i noah, wynaleziona przez nauczyciela z Landes, pana Baco. Jest szczególnie przystosowana do piasków Bas-Armagnac, gdzie nadaje eau-de-vie krągłość, gładkość i aromat dojrzałych owoców, szczególnie po długim leżakowaniu. Obecnie mamy aż 4,6 ha upraw odmiany baco. Colombard: jest dziś szeroko stosowany i ceniony w procesie winifikacji win Côtes de Gascogne. Jego destylacja jest marginalna, ale owocowo-korzenny aromat szczepu doceniany jest w kupażach – opowiada Jean-Luc Deyres.

Destylacja odbywa się w listopadzie. Domaine du Martin ma własny miedziany aparat kolumnowy, który powstał w 1818 roku. Odbierają destylat z mocą 52-60%. Po destylacji trunek dojrzewa w 400 l nowych beczkach z gaskońskiego dębu. Rocznie napełniają ok. 12 beczek, z czego 9 trafia do Darroze, który przechowuje eau-de-vie we własnych magazynach. Pozostałe 3 beczki przechowywane są w piwnicach Domaine du Martin, a alkohol z czasem jest przelewany do starszych beczek. Butelkują wyłącznie edycje Vintage i z mocą beczki, zarówno sami, jak i u Darroze. Minimalny wiek ich armaniaku przed zabutelkowaniem to 15 lat. Najstarsze oferowane we własnych butelkach roczniki są z 2002 roku, a od Darroze z 1998 roku.

Część armaniaków butelkowanych jest pod marką Domaine du Rieston, zarówno własnych, jak i tych u Darroze. W należącej do Jean-Luca Deyresa posiadłości Rieston w wiosce Perquie nie ma własnego alembika, korzystają z obwoźnego destylatora Eux-Mêmes i odbierają eau-de-vie z mocą 54%.

Darroze Bas Armagnac 2001 Domaine de Martin 2001 (49%)
Butelkowanie 2023. Zapach tytoniu, czarnej herbaty, lukrecji, moreli, śliwek, skóry, vinegar śliwkowe. Smak niemal słodki – miód, wino miodowe, gruszki, ale też tytoń, goździki, a i marcepan, migdały. W finiszu gorzkie jabłka, głóg, piołun, marcepan, migdały.

Darroze Bas Armagnac 1994 Domaine de Rieston (49,5%)
Butelkowanie 2023. Zapach octowy, dużo balsamico i orzechów włoskich. Smak cierpki – kwaśne jabłka, kwaśne gruszki, kwaśne śliwki, kwaśny tytoń. W finiszu anyż, lukrecja, śliwki, suszone skórki pomarańczy.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.