Rada Główna Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) 3 listopada jednogłośnie wybrała na funkcję prezesa zarządu Emilię Rabendę, dotychczasową manager ds. public affairs, która zastąpiła na tym stanowisku Witolda Włodarczyka.
Emilia Rabenda jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W latach 2011-2016 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmowała się promocją polskiej żywności. Następnie od 2017 roku w ZP PPS początkowo koordynowała kampanie edukacyjne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji napojów alkoholowych, a następnie odpowiadała za wszystkie kwestie legislacyjne i tworzenie warunków prawnych pozwalających na rozwój branży spirytusowej.
– Jestem dumna, że mogę reprezentować tak ważną dla polskiej gospodarki branżę, która co roku wpłaca do budżetu państwa ponad 13 mld zł i zatrudnia bezpośrednio 4 500 osób, a pośrednio w całym łańcuchu dostaw generuje ponad 65 000 miejsc pracy. Największym wyzwaniem i barierą w rozwoju firm z branży spirytusowej są rosnące podatki oraz ceny surowców i energii – mówi Emilia Rabenda, nowa prezes ZP PPS i dodaje: – Wśród priorytetów Związku na najbliższe lata, obok spraw gospodarczych, znajduje się promowanie kultury odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, niezależnie od napoju w jakim jest spożywany.
– Przed nową prezes stoi szereg wyzwań. Ostatnie podwyżki podatku akcyzowego doprowadziły do spadku produkcji wyrobów spirytusowych i destabilizacji rynku. Jestem przekonany, że ZP PPS pod nowym kierownictwem będzie skutecznie reprezentować interesy branży spirytusowej i zabiegać o poprawę warunków do rozwoju firm z sektora spirytusowego – podkreśla Marek Sypek, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy jest organizacją branżową zrzeszającą 90% polskiego rynku napojów spirytusowych, na którym funkcjonują 124 przedsiębiorstwa, z czego 81 to MiŚP. Do jego zadań należy podejmowanie działań ukierunkowanych na rozwój branży spirytusowej w Polsce i za granicą poprzez współpracę z przedstawicielami władzy publicznej oraz organizacjami społecznymi. ZP PPS zajmuje się przede wszystkim kwestiami związanymi z tworzeniem odpowiednich warunków prawnych i ekonomicznych dla rozwoju branży, umacnianiem wielowiekowej tradycji wyrobów spirytusowych oraz realizacją działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w branży spirytusowej. Podejmuje również szerokie działania edukacyjne mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń związanych z jego nieodpowiedzialną konsumpcją i sprzedażą alkoholu poprzez kampanie edukacyjne takie jak „Piłeś nie jedź” czy „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”.