Flavours of Ireland

3 października Irlandzka Rada ds. Żywności – Bord Bia – zorganizowała wydarzenie „Smaki Irlandii – Flavours of Ireland”. Było to największe w Polsce spotkanie z producentami irlandzkich alkoholi i świetna okazja do poznania, porozmawiania z producentami alkoholi, jak również do ich zdegustowania. Imprezę zaszczyciła obecnością ambasador Irlandii, pani Emer O’Connell. Wystawcy zaprezentowali irlandzką: whiskey, gin, wódkę, rum i likiery. Event uwieńczyła wystawna kolacja w towarzystwie pani ambasador i licznie przybyłych gości w hotelu Sheraton.

Kilka słów o wystawcach i ich markach.

Lough Ree Distillery, to rodzinna firma, która mieści się w Lanesborough. Jako jedyni produkują torfowy gin pod nazwą Sling Shot, mają też whiskey single grain The Bridge i wódkę Zesty Citrus Vodka. W 2020 otwierają nową destylarnię z visitor centre.

Coole Swan Cream Liqueur, to kraftowy producent likieru na bazie mieszanki irlandzkiej whiskey single malt, białej belgijskiej czekolady i świeżej śmietanki. Firmą zarządza właściciele, małżeństwo Mary Sadlier i Philip Brady. W Polsce są w ofercie Domu Whisky.

The Shed Distillery znajduje się w północno-zachodniej Irlandii (Drumshanbo) nad brzegiem jeziora Allen. W ofercie mają gin Gunpowder Irish, w pięknej błękitnej butelce, który robiony jest z 12 botaników, ale główną rolę odgrywa zielona herbata Gunpowder z Chin, whiskey, likiery i niesamowitą wódkę Sausage Tree Pure Irish, w równie ciekawej butelce w kolorze malinowym. Trunek robiony jest na bazie owoców drzewa kigelia africana, które występuje w całej tropikalnej Afryce. Na drzewie wyrastają owoce o długości do 60 cm, ważące około 7 kg i wyglądają jak kiełbasy giganty. Drugim składnikiem jest dzika pokrzywa irlandzka. Od przyszłego roku będą otwarci dla zwiedzających.

Staffords Irish Spirits ulokowane jest w Wexford (południowo-wschodnia Irlandia), najbardziej żyznym rejonie Irlandii. Produkują destylat na gin z lokalnych odmian ziemniaka.

Grills Spirits, którego właścicielami jest małżeństwo Tom i Nicola Grills. Projekt wystartował w sierpniu 2018 roku. Sixling to pierwszy i jedyny gin z moroszki. Moroszki były obfite w Irlandii aż do XIX wieku, ale obecnie są niezwykle rzadkie na wyspie. Owoce sprowadzane są ze Skandynawii. Ideą producenta było odkrycie zapomnianego smaku starożytnej Irlandii. W skład wchodzi również czarny bez i osiem innych botaników. Sixling spoczywa w intrygującej butelce – w zależności od kąta patrzenia, zmienia się jej barwa.

Inis Tine Uisce Teoranta, to destylarnia z Westport (Cathair na Mart) w hrabstwie Mayo. Mają whiskey, gin i rum pod marką Grace O’Malley, która jest bardzo ważną postacią w irlandzkiej historii. Nazywana „Morską Królową Connaught” lub „Królową Piratów”.

Sliabh Liag Distillers leży w hrabstwie Donegal, w którym tradycje wytwarzania poitín są bardzo odległe. W tym rejonie Irlandii legendy i tradycje cały czas mają duży wpływ. Właściciele rodzinnej firmy postarali się odtworzyć w swoich trunkach przeszłość regionu, bazując na nowoczesnej technologii. Produkują whiskey Silkie, czy giny z morską tradycją An Dulaman. Destylarnia otwarta jest dla zwiedzających.

Pernod Ricard zaprezentowało nowe oblicza Jamesona – Caskmates Stout Edition, Black Barrel. Można było spróbować koktajli na ich bazie i poznać nowego brand ambasadora, Davida O’Boyle.

Blacks Brewery znajduje się w malowniczym Kinsale. Pierwotnie był to tylko browar, z czasem powstała destylarnia. Są pierwszymi, którzy wypuścili na rynek irlandzki rum – Blacks Spiced Irish Rum. Produkują też Blacks Irish Whiskey i Black’s Irish Gin. Butelki opatrzone są pięknym wizerunkiem ptaka, który został ręcznie naklejony.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.