Fort Whisky University

Fort Whisky zaprasza na cykl niezwykłych spotkań – Fort Whisky University, w których nacisk kładziony jest na edukację. Fort Whisky University to projekt składający się, podobnie jak w szkole, z semestrów regularnej nauki. Każdy semestr, to pięć spotkań przybliżających różne aspekty wiedzy o whisky. Każde spotkanie trwa dwie godziny i łączy merytoryczny przekaz wiedzy oraz aspekt praktyczny – degustację sześciu różnych whisky. Dodatkowo, opcjonalnie po ostatnich zajęciach, uczestnik Uniwersytetu może przystąpić do egzaminu i uzyskać certyfikat ukończenia. Certyfikat potwierdza zdobycie wiedzy oraz nabycie umiejętności przekazywanych podczas semestru nauki. Każda degustacja to inny temat, inny wykład, inny zestaw butelek i podejście.

Jak piszą organizatorzy: „Chcielibyśmy Was zainteresować, zadziwić, a niekiedy zaszokować. Pokazać nowe spojrzenie na znane tematy i reguły. Chcielibyśmy łamać stereotypy, mity, przedstawiać piękno, ale też mroczną stronę świata whisky. Wspólnie omówimy branżowe pojęcia odnoszące się do whisky, zgłębimy tajniki procesu produkcji, przepisy prawne regulujące branżę i wiele innych tematów, których nie możemy się doczekać, żeby Wam przedstawić”.

Pierwszy semestr to pięć tematycznych wykładów:
Przedstawiamy bohatera: whisky
Podczas wykładu inauguracyjnego usystmatyzujesz swoją wiedzę o tym, czym jest whisky i poznasz jej rodzaje ze względu na kraj pochodzenia, specyficzne regulacje prawne, czy tradycyjne metody produkcji. Dowiesz się jak degustować whisky. Przedstawione zostaną whisky różnych gatunków pochodzące z różnych części świata: szkocka whisky blended, szkocka single malt, irlandzka whiskey grain, amerykański bourbon oraz nowy świat dla whisky.
Zgłębiamy tajniki szkockiej
Przedstawimy ogólnie przepisy i regulacje oraz skupimy się na cechach tzw. terroir, czyli charakterystyki regionów Szkocji w kontekście produkowanej tam whisky. Dowiesz się jak oceniać whisky. Do zajęć praktycznych wybrane zostaną whisky, które reprezentować będą poszczególne regiony.
Rola beczki w kształtowaniu smaku whisky
Beczki skrywają wiele tajemnic. Poznajemy gatunki dębu, z których są wykonane, rodzaj i wielkość beczek oraz oceniamy wpływ tych cech, a także wpływ rodzaju alkoholu, który wcześniej leżakował w beczce, na końcowy smak whisky. Dowiesz się jak poznać z jakiej beczki pochodzi whisky. Degustowane trunki pochodzić będą z różnych beczek stosowanych przy dojrzewaniu whisky.
Torf. Krótko i na temat.
Torf jako charakterystyczna składowa smaku, dlaczego jest stosowany, jak zmienia smak, jak go mierzyć. Dowiesz się, czy zawsze 2+2=4. Przykładowe whisky przedstawią pełną gamę torfowych doznań. Od delikatnie wyczuwalnego dymu w tle, poprzez mocno wędzone whisky, kończąc na iście torfowych bestiach.
Wiek whisky
Wykład przedstawi w jakim stopniu czas leżakowania whisky ma wpływ na jej smak. Sprawdzimy, czy zawsze im starsza tym lepsza. Dowiesz się jakie są różnice pomiędzy edycjami z pojedynczych beczek, a wydaniami z dużych serii. Przykładowe whisky będą szerokiej rozpiętości, od whisky bez wieku, przez popularne oznaczenia wieku (np. 10, 15, 18) po ponad 20 letnią.

Czym wyróżnia się Fort Whisky University?
Jedyny na polskim rynku tak kompleksowy program kształcenia i edukacji z zakresu wiedzy o whisky. Prezentujemy całkowicie autorski program szkoleniowy. Podczas spotkania skupiamy się na wiedzy, na jej przekazaniu, utrwaleniu i oczywiście na dobrej zabawie. Semestr podzielony jest na najważniejsze zagadnienia, które prezentujemy w oddzielnych blokach. W odróżnieniu od zwykłych 1-2-godzinnych degustacji, prowadzący spotkanie ma możliwość zagłębić się w specyficzną branżową wiedzę. Wykłady to nie tylko teoria, ale również praktyka! Przekazywane informację podparte będą degustacją wyselekcjonowanych whisky, aby lepiej zobrazować omawiane tematy i dostarczyć praktycznego doświadczenia. Ponadto zapraszać będziemy gości, przedstawicieli branży, ambasadorów, osoby zaangażowane w tworzenie sceny whisky, także pasjonatów, stowarzyszenia, małe zrzeszenia miłośników whisky, aby przygotować Was do czerpania tego, co w whisky najlepsze. Spotkania prowadzimy w przyjaznej i luźnej atmosferze, w formule otwartej dyskusji, wymiany poglądów i interakcji między prowadzącym, a uczestnikami. Jesteśmy zdania, że wiedza przekazana w prosty i ciekawy sposób, zostaje z nami na dłużej.
Jeśli jesteś związany z whisky zawodowo i chcesz usystematyzować swoją wiedzę, zachęć szefa, aby zapisał Cię na nasze szkolenia. Zwieńczeniem udziału we wszystkich wykładach będzie możliwość (nie obowiązek) przystąpienia do egzaminu w formie degustacji wraz z testem wiedzy. Pozytywne zaliczenie egzaminu skutkuje otrzymaniem Certyfikatu ukończenia pierwszego semestru uniwersytetu Fort Whisky University. Wówczas masz możliwość dalszego poszerzania swojej wiedzy na II semestrze Uniwersytetu Fort Whisky, po którym również masz szansę zdobyć Certyfikat ukończenia naszego Uniwersytetu z mianem Fort Whisky University Master of Whisky.
Decydując się na udział w całym semestrze otrzymasz zniżkę – udział w jednym wykładzie gratis. Ale to nie wszystko. Otrzymasz również pakiet korzyści: co najmniej 1 miniaturkę do każdego wykładu, pozwalającą powrócić wspomnieniami do treści wykładu i rozszerzyć doświadczenia praktyczne o nową whisky, kieliszek degustacyjny z logo Uniwersytetu i inne niespodzianki.
Harmonogram wykładów w ramach Fort Whisky University
26.02 Przedstawiamy bohatera: whisky
25.03 Zgłębiamy tajniki szkockiej
29.04 Rola beczki w kształtowaniu smaku whisky
27.05 Torf
24.06 Wiek whisky
25.06 Egzamin
Fort Whisky Zapraszamy do odwiedzenia sklepu i baru oraz do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Dane adresowe FFort Whisky shop & bar ul. Fort Służew 1B lok. 15 02-787 Warszawa, Fort 8 Dane kontaktowe kontakt@fortwhisky.pl, tel. 793 770 719.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.