Destylarnia zbudowana w 1963 roku przez firmę William Grant & Sons, z myślą głównie o produkcji whisky zbożowej na potrzeby blendów, przede wszystkim ich flagowej marki Grant’s. Usytuowana w Lowlands, nad rzeką Clyde, w miejscu fabryki amunicji z czasów II wojny światowej. Początkowo wyposażona była w klasyczne aparaty Coffeya do destylacji ciągłej, w 1995 roku zastąpione przez wielką i bardzo wydajną zewnętrzną sześciokolumnową jednostkę do destylacji ciągłej. Roczne moce produkcyjne to aż 115 mln l, wykorzystywane niemal w całości. Przerabiana jest tu głównie pszenica (do 1985 roku głównie kukurydza), czas zacierania trwa tylko 45 minut, a fermentacja – 60 godzin. Słodowany jęczmień stanowi ok. 6,5% zawartości zacieru używanego do produkcji alkoholu w Girvan.
Nieznaczna część produkcji butelkowana jest jako whisky single grain. Przez pewien czas w połowie lat 90. XX wieku eksperymentowano z marką grain whisky Black Barrel (43%), potem incydentalnie zaczęto wprowadzać butelkowania pod marka Girvan Patent Still. Styl single grain whisky z destylarni Girvan można określić jako: słodki, lekko ziołowy, nuty rozmarynu i jabłek. Większość produkcji trafia do blendów rodziny Grant, czyli przede wszystkim Grant’s i Clan MacGregor, prawdopodobnie także do blendowanych wersji Tullamore DEW.
W latach 1966-1975 w obszarze zakładu Girvan działała mała destylarnia single malt whisky Ladyburn, a od 2007 roku destyluje się tu single malts w wydzielonej powierzchni Ailsa Bay (ok. 12 mln l rocznej produkcji, również na potrzeby blendu Grant’s, w niewielkim stopniu butelkowane pod marką Ailsa Bay). W Girvan produkowany jest także znany gin Hendrick’s, który ma tu własną dedykowaną destylarnię.