Gorzelnia Lubięcin

Gorzelnię uruchomiono w 1880 roku, gdy właścicielami tej części majątku (północnej) była rodzina książęca Hohenzollern-Hechingen. Południowa część należała do wolnych chłopów. Gospodarze z północy rozbudowali folwark i wtedy m.in. powstały gorzelnia i płatkarnia, choć głównie specjalizowali się w hodowli owiec.


Budynek gorzelni przedstawia się imponująco – czterokondygnacyjny, z cegły klinkierowej, która tworzy w promieniach słońca mieniącą się mozaikę. Zwarta, masywna z podpiwniczeniem, zdobna bindowaniami i efektownymi gzymsami od strony frontu. Wysoki komin, opasany stalowymi obejmami, umiejscowiony jest w samym centrum konstrukcji. Nie działa od lat 70. Nowi właściciele, Józef i Jan Owczarz, chcieliby reaktywować dawne tradycje.
Wieś dość późno pojawia się w zapiskach, bo dopiero w 1446 roku, a właściciel nazywa się Langeheinrich Nesmewschil. W XVI wieku posiadaczem włości była rodzina von Kalckreuth, później von Kottwitzów. Wtedy już istniał obecny folwark, ale bez gorzelni. Na początku XVIII wieku przeszła w ręce książęcej rodziny Pignatelli. W 1868 roku majątek nabyła rodzina książęca Hohenzollern-Hechingen. W 1937 roku przeszła na własność Wilhelma Isenberga, który miał jeszcze kilka okolicznych folwarków. Po II wojnie światowej nieruchomości znacjonalizowano i utworzono tu PGR, które funkcjonowało do lat 90.

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.