17 lipca w Wodzie Ognistej odbyła się prezentacja islandzkich ginów Himbrimi, którą poprowadził przedstawiciel destylarni Daniele Giannascoli. Gin powstaje w Rejkiawiku, w Brunnur Distillery. Destylarnia powstała w 2016 roku, założycielami są Óskar Ericsson i Junio Carchini. Prowadzi ją pięć osób, w tym trzech Włochów. Pierwotny pomysł był taki, by zrobić gin dla rybaków. Stąd zaczęto szukać botaników na wybrzeżu.
Symbolem ginu jest ptak, nur lodowiec, po islandzku himbrimi, który tradycyjnie towarzyszy rybakom i sam jest świetnym łowcą.
W Brunnur Distillery robią też akwawit głównie z kminem, trawą żubrową, koprem i dzikiem rumiankiem, przygotowują amaro bez cukru, uruchomili leżakownię w warunkach klimatycznych amplitud rocznych od minus 20 do plus 15oC. Leżakowane będą giny i akwawit, a także dla finiszowania whisky dla niezależnych bottlerów.
Daniele Giannascoli od 25 lat jest w branży alkoholowej, wcześniej pracował we Włoszech, w Londynie, Australii. Prowadził własny bar. Od 2019 roku związany z islandzką destylarnią Brunnur.
Na Islandii jest obecnie siedem destylarni.
Himbrimi Old Tom Gin (40%)
Islandzki gin macerowany, o barwie brązowej pochodzącej od botaników. Jałowiec jest z Macedonii, arktyczny tymianek i kwiaty dzięgla z Islandii, do tego odrobina miodu. Aromat ziołowy, głęboki, apteczny, dużo gorzkiego tymianku, lekka nutka miodowego wina i sporo ziołowego jałowca. W ustach gorzkie zioła, jak tatarak, głębokie, rozgrzewające, podbite miodową słodyczą i ostrym jałowcem. Znakomite. W finiszu gorycz apteczna, szałwia, werbena, tymianek. Finisz bardzo długi, jak stare przygotowywanie ręcznie w aptece syropy.
29/29,5/29,5/9,5=97,5
Himbrimi Winterbird London Dry Gin (40%)
Gin bardzo wolno destylowany przy użyciu naturalnej energii wody geotermalnej. Jałowiec z Macedonii, arktyczny tymianek i kwiaty dzięgla z Islandii, do tego w niewielkiej ilości kolendra i skórki cytryny. Zapach cytrusów, kolendry, jałowca, rześko. Smak słodki, bardzo delikatny, lekka nuta ziół, tymianku, delikatny jałowiec, cytrusy, sporo kolendry. Finisz jest słodko-cierpki, jałowiec, igliwie, tuja, lekka goryczka ziołowa, słodkie cytryny.
28/29/28,5/8,5=94