Destylarnia J.Strzelczyk powstała w 1919 roku, znajdowała się przy ulicy św. Wawrzyńca 13 w Poznaniu. Według przedwojennej książki teleadresowej (Pz. 835) posiadała punkt sprzedaży butelkowej – ulica Kantaka 5, mieściła się tam również probiernia i winiarnia. Produkowała m.in. Stołową wódkę gatunkową z przysmakiem jałowca o mocy 35%. Jednocześnie poza produktami własnymi, sprzedawali trunki marki Cusenier.
Oprócz gorzelni koniaków i wytwórni wódek w skład wchodziły jeszcze: hurtownia i rozlewnia win gronowych, hurtownia oryginalnych francuskich koniaków i likierów, tłocznia i wytwórnia soków owocowych.
Probiernia to bardzo popularne rozwiązanie z tamtych lat, można tam było spróbować trunków wprost od producenta i na podstawie swych gustów zamawiać. Probiernie posiadały gońców, którzy dostarczali zamówione destylaty pod wskazany adres o każdej porze dnia i nocy.
Fabryka została przejęta na własność państwa (wykaz przedsiębiorstw przejmowanych, ogłoszony w Monitorze Polskim Nr 31 z 3 marca 1947 roku na podstawie zarządzenia Ministra Skarbu z 20 grudnia 1946). W wykazie widnieje: Fabryka Wódek J. Strzelczyk, Poznań, ul. św. Wawrzyńca 13; jako przedmiot przedsiębiorstwa: Gorzelnia koniakowa i fabryka wódek; w uwagach: Nie podlega przejęciu na własność państwa teren ogrodu posesji przy ul. św. Wawrzyńca 13 w Poznaniu. Najpierw należała do Polmosu, a potem przejęła ją Goplana.
W swoich zbiorach mam rachunek fabryki Strzelczyka, wystawiony w lipcu 1939 roku, na sprzedaż skrzynki winiaku mieszanego o mocy 38%, a także starszy, z września 1928 roku na sprzedaż koniaków o wartości 440 zł.