„Lepszy start dla Twojego dziecka” to ogólnopolska kampania edukacyjna, która została zainicjowana w 2008 roku w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu branży spirytusowej. Jej celem jest uświadomienie, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wypita przez kobietę w ciąży może mieć bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Celem kampanii jest edukacja na temat zagrożeń dla rozwoju dziecka wynikających ze spożywania przez kobiety w ciąży nawet niewielkiej ilości napojów zawierających alkohol. Organizatorzy zwracają uwagę, że każdy rodzaj napoju alkoholowego przenika barierę łożyska oddzielającą krwiobieg matki od krwiobiegu dziecka, a rozwijające się dziecko nie ma jeszcze wykształconych enzymów umożliwiających eliminację alkoholu. Prowadzone działania mają za zadanie uświadomienie, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych i zahamowania wzrostu płodu.
Organizatorem kampanii jest Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) – organizacja branżowa zrzeszającą 18 producentów napojów spirytusowych. Związek podejmuje działania na rzecz rozwoju branży spirytusowej w Polsce i za granicą poprzez współpracę z przedstawicielami władzy publicznej oraz organizacjami społecznymi. ZP PPS zajmuje się analizą i konsultowaniem społecznym projektów aktów prawnych, umacnia wielowiekową tradycję produkcji wyrobów spirytusowych w Polsce. ZP PPS realizuje ideę społecznej odpowiedzialności biznesu w branży spirytusowej. Podejmuje również szerokie działania edukacyjne mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń związanych z nieodpowiedzialną konsumpcją i sprzedażą. Od 2008 r. prowadzi kampanie edukacyjne zapobiegające nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, m.in. „Piłeś? Nie jedź!” oraz „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”
W tym roku ZPPPS nawiązały współpracę z firmą Unique Work (dawniej G-Pharma) przy organizacji konferencji „Ginekologia 2019”. Konferencje odbędą się w różnych miastach Polski, poruszane będą tematy związane z edukacją o konieczności zachowania abstynencji w trakcie ciąży, a w szczególności metod komunikacji tego zagadnienia na linii lekarz – pacjentka. Ponad 80% matek i kobiet w pierwszej ciąży zadeklarowało, że lekarz nigdy nie rozmawiał z nimi na temat.
Cykl konferencji rozpoczął się 2 marca w Lublinie i obejmie największe ośrodki miejskie. W każdej z konferencji przewidziany jest udział ok. 120 lekarzy ginekologów. Oprócz cyklu konferencji, ZPPPS prowadzi również inne działaniach skierowane dla kobiet, jak np. serwis edukacyjny www.lepszystart.com.pl oraz profil na FB „Zdrowa ciąża”, na których można znaleźć informacje, porady i artykuły dotyczące ciąży i macierzyństwa.
– Edukacja dotycząca odpowiedzialnego spożywania alkoholu jest bardzo potrzebna i nasz związek od lat ją podejmuje. Traktujemy to jako nasz obowiązek. Prowadziliśmy i prowadzimy kilka programów dostosowując je do potrzeb, które obserwujemy, bądź takich które są nam zgłaszane. W szczególności nasze działania kierujemy do grup, które z zasady powinny powstrzymać się przed spożyciem alkoholu, jak np. kobiety w ciąży – powiedział Witold Włodarczyk, prezes ZPPPS. Od lat też staramy się przekonać decydentów, że nie restrykcje i zaostrzanie prawa, a edukacja, informacja i współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron to jedyna droga do ograniczenia zjawiska nieodpowiedzialnego spożycia alkoholu.