Stary zakład Carpano w Turynie

W pobliżu stacji metra Lingotto mieszczą się dawne zakłady Carpano. Dziś na piętrze można oglądać małe muzeum (bezpłatnie) poświęcone produkcji tych znanych likierów ziołowych na bazie wina. Dwa dolne pomieszczenia, gdzie dawniej były piwnice oraz gdzie odbywała się fermentacja, macerowano i mieszano Carpano oraz Punt e Mes, obecnie zajmuje gigantyczny kompleks Eataly. Gorąco polecam wizytę w tej świątyni kulinarnych rozkoszy, która promuje sztukę jedzenia slow-food. Są tu wszelkie możliwe dani kuchni włoskiej, makarony, pizze, sery, wędliny, rozmaite warzywa, można jeść, można kupować, jest piwnica z ponad tysiącem win (można pić na miejscu), jest bar z piwem i ogromny wybór piwa, jest też osobna część z destylatami i likierami, w tym z Carpano, ale i z rozmaitymi grappami, też można próbować. Jest tu literatura o gotowaniu, różne urządzenia potrzebne w kuchnie etc.


Antonio Benedetto Carpano urodził się w 1764 roku, zmarł w 1815 w Turynie, gdzie wybudował zakłady produkujące jeden z najbardziej znanych aperitifów tamtych czasów – Punt e Mes. Uważa się, że to Carpano, wcześniej właściciel sklepu z alkoholami przy Piazza Castello, wynalazł wermut – wzmacniane wino, do którego dodaje się mieszaninę ok. 30-50 gorzkich ziół, skórki cytrusów, a przede wszystkim korę chinowca. Lekkie i orzeźwiające (podawane zwykle z kostkami lodu lub z wodą gazowaną) aperitify Carpano szybko podbiły świat, a pomogła w tym niewątpliwie znakomita kampania reklamowa wspierana przez artystów secesyjnych. Za datę powstania pierwszego wermutu przyjmuje się 1786 rok, sam Carpano uważał, że będzie to trunek dla pań, ale pili go wszyscy.
Po śmierci Antonio Benedetto wermuty Carpano nie sprostały konkurencji bardziej agresywnych firm, które wprowadziły podobne trunki: Cinzano, Martini & Rossi, Campari czy Gancia. Marka Carpano nadal jednak istnieje, obecnie produkowane są trzy rodzaje aperitifów: Punt e Mes, Capano Classico i Carpano Bianco. Punt e Mes jest najbardziej znanym z aperitifów Carpano, bardziej gorzki od pozostałych. Jest składnikiem tak popularnych drinków jak: Americano, Manhattan czy Negroni.
Rodzina Carpano produkowała swoje wermuty w Turynie do 2001 roku, kiedy sprzedali markę firmie Fratelli Branca z Mediolanu.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.