Z Winnicy pojechałem do miasteczka Nemirow, gdzie znajduje się największa na Ukrainie i druga na świecie firma produkująca wódkę – Nemiroff. W mieście działają trzy zakłady – dwa należące do Nemiroffa, w tym super nowoczesny kompleks zbudowany w 2004 roku oraz wybudowany w 1872 roku państwowy zakład destylacji i rektyfikacji spirytusu – Nemiryvsky Spirit Zavod, którego część ceglanych zabudowań pamięta jeszcze czasy hrabiego Stroganowa. Pierwszą gorzelnie w Niemirowie założył jeszcze w XVIII wieku Bolesław Potocki a tradycje te kontynuował Hryhorij Stroganow, a potem jego córka – Maria Stroganowa, po ślubie księżniczka Szczerbatowa.
W 1992 roku produkcję nowej wódki pod marką Nemiroff rozpoczął były dyrektor państwowych zakładów Stepan Glus, który jest też autorem receptur powstających tu wódek. Była to pierwsza licencja przyznana na Ukrainie na prywatną produkcje wódki. Początkowo, do 1997 roku, produkowano tu wódki Stolichnaya i Moskovskaya. Pierwszą własną wódką był Nemiroff Black – destylowany z mieszanki zbóż, głównie pszenicy i kukurydzy. Do 1999 roku powstawała tu też brandy jabłkowa. Następnie zaczęto produkować produkować wódki smakowe na naturalnych składnikach, po maceracji jeszcze raz destylowane. Okolice Nemirova są czyste ekologicznie i mają zapasy hydro-węglanowej wody artezyjskiej wapniowo-magnezowej z głębokości 60 m. W 2004 roku zbudowano zupełnie nowy zakład (stary wciąż równolegle pracuje), a firma jest obecnie spółka giełdową. W stalowych cysternach odbywa zestawianie i maceracja, smaki dodawane są podczas filtracji, do której wykorzystywane są rozmaite kombinacje węgli aktywowanych : z brzozy, pestek moreli, brzoskwini i nawet kokosu (kolumny filtracyjne mają 4,5 m wysokości), a także kwarc i krzemień, a przy wódkach klasy superpremium także złote płytki. Próbki wódki badane są w ośmiu działających w zakładzie laboratoriach. Po przygotowaniu mieszanki wody i spirytusu oraz wymieszaniu składników, które odbywa się na współczesnych urządzeniach niemieckich Dizell, gotowa wódka jeszcze raz przechodzi filtrację oraz jest przekazywana do butelkowania. Całkowita moc linii do butelkowania niemieckiej Krones oraz francuskiej La Girondine pozwala firmie na wyprodukowanie 72 tysięcy butelek na godzinę. Choć proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany (wymaga obsługi zaledwie trzech osób), to zakład Nemirroff zatrudnia ok. 1600 pracowników.
W Nemirowie poznałem prawdziwą ukraińską gościnność. Mogłem zwiedzić cały zakład, wejść do laboratoriów i na hale produkcyjne, potem była degustacja wódek, obiad i zwiedzania kolejnego zakładu – państwowego producenta spirytusu typu „lux”. Trzeba przyznać, że ta stara XIX wieczna fabryka z mocno wyeksploatowanymi kolumnami do destylacji i rektyfikacji, kontrastuje z czyściutkimi, nowoczesnymi halami produkcyjnymi Nemiroffa. Na Ukrainie jednak państwo ma monopol na produkcję spirytusu, a wielkie marki zestawiają wódki według swoich receptur, dokonując tylko w niewielkim zakresie redestylacji alkoholi smakowych. W zakładach Nemiroff alkohole są: mieszane, macerowane, dodawane są aromaty, dokonuje się starzenia, a następnie butelkuje gotowy produkt. Oferta obejmuje aż 29 rodzajów wódek, z których tylko niektóre są dostępne w Polsce: Nemiroff Original, Ukrainian Wheat, Citron, Honey Pepper, Birch Special, Rye Honey i Cranberry. Próbowałem wszystkich jakie są produkowane i moim zdaniem najlepsze są Nemiroff Distinct (czysta z niewielką domieszką aloesu), Nemiroff Lex (czysta z niewielką domieszką lipy i miodu) oraz Lex Ultra Premium (czysta starzona przez sześć miesięcy z niewielką domieszką granatu). Firma produkuje też wysokiej klasy wódki smakowe Nemiroff Premium Currant i Nemiroff Premium Lime oraz Nemiroff Orange i Nemiroff Kedrova (na szyszkach sosny i orzechach laskowych), a także wersje łagodnych wódek głównie do koktajli: Delikat i Light. Lokalnie dystrybuowane są wódki z linii Nemyrovska.
Za poświęcony mi czas, wyczerpującą informację i gościnę w Nemirowie serdecznie dziękuję.
Nowy zakład Nemiroff
wasz korespondent
degustacja
stary zakład Nemiroff
państwowy Nemiryvsky Spirit Zavod
kadzie fermentacyjne
kolumna destylacyjna
a ten mur pamięta czasy hrabiego Hryhorij Stroganowa