Koalicja szkło

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, oraz koalicja 17 organizacji branżowych, zrzeszających kilkaset podmiotów gospodarczych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie projektowanego systemu kaucyjnego w odniesieniu do opakowań szklanych. Stanowisko to zostało przekazane do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy.

Stanowisko w sprawie systemu kaucyjnego
W związku z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wprowadzeniu systemu kaucyjnego obejmującego opakowania szklane, niżej podpisane organizacje branżowe, producenci wprowadzający na rynek napoje w butelkach szklanych jednorazowych, przedstawiciele handlu, producenci opakowań szklanych, organizacje odzysku surowców wtórnych, stoją na stanowisku, że butelki szklane jednorazowe powinny pozostać w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych, natomiast nie powinny być objęte projektowanym systemem kaucyjnym.

Poniżej kilka informacji dotyczących recyklingu opakowań szklanych:
• W Polsce obserwujemy korzystny trend w dziedzinie recyklingu opakowań szklanych – recykling szkła w 2019 roku w Unii Europejskiej osiągnął rekordowy poziom 78% przy poziomie 73% w 2018 roku, natomiast w Polsce był na poziomie 67%, co jest wzrostem z poziomu 63% w 2018 roku.
• Co ciekawe, zgodnie z danymi opublikowanymi przez państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, najwyższe poziomy recyklingu szkła osiągane są w tych krajach, w których nie wprowadzono systemów depozytowych dla tego surowca. Są to m.in. Szwecja i Norwegia, w których poziom recyklingu szkła wynosi odpowiednio 99% oraz 98%.
• Bardzo dobre wyniki osiągają również państwa, w których nie wprowadzono zarówno systemów depozytowych dla szkła jak i nie wprowadzono systemu kaucyjno-depozytowego w ogóle. Są to m.in. Belgia – 98%, Włochy – 87%, Hiszpania 80% oraz Bułgaria – 78%. Warto zaznaczyć, że tylko niektóre państwa EOG zdecydowały się na wprowadzenie systemu depozytowego na szkło, ale jak się okazuje, wpływ takich regulacji jest minimalny. W Niemczech odpowiadają one zaledwie za około 4,6% zebranych opakowań szklanych.
• Zdaniem ekspertów, wysoki poziom recyclingu opakowań szklanych został osiągnięty dzięki skutecznym systemom segregacji w poszczególnych gminach, współfinansowanym w znacznej części przez przedsiębiorstwa wprowadzające produkty na rynek w ramach funkcjonowania Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), która zakłada, że producent jest odpowiedzialny za produkt nie tylko do momentu jego sprzedaży ale do samego końca, czyli do momentu w którym produkt zostanie zużyty i opakowanie stanie się dla konsumenta niepotrzebne.
• Prognozy pokazują, że w tym roku odzysk opakowań szklanych osiągnie określony w dyrektywach UE wymagany poziom 70%. Ich zdaniem, tak skutecznie działający system powinien być wspierany i rozwijany, poprzez zwiększanie jego efektywności, przy obniżaniu kosztów jego prowadzenia oraz edukację społeczną dotyczącą segregacji odpadów.

Ryszard Woronowicz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.