Leopold Goldenring – wina i winiaki z Poznania

W 1845 roku rodzina Goldenringów założyła w Poznaniu hurtownię win, do której po pewnym czasie dołączyły sklep z winem i winiarnia. Jako spółka pod szyldem „Leopold Goldenring Hurtownia win. Gorzelnia winiaków. Wytwórnia win owocowych” przetrwała do II wojny światowej.


Sklep, winiarnia i hurtownia mieściły się przy Starym Rynku pod numerem 45 (obecnie jest tu Muzeum Instrumentów Muzycznych). W 1915 roku Goldenringowie zostali fundatorami studzienki z figurą tzw. Bramberki. Modelką była jedna z pracownic winiarni – Jadwiga Gadymska z Winiar.
Jak podają „Wiadomości Urzędu Patentowego” z grudnia 1947 roku w części II „Wzory. Rejestracja wzorów użytkowych i zdobniczych”: „Leopold Goldenring. Poznań. Sprzedaż win i spirytualiów wszelkiego rodzaju, wytwórnia win owocowych i gorzelnia winiaku. Towary; wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe, zwłaszcza wina, wina stołowe, wina musujące, wina mszalne, miód do picia, wina owocowe, wina o wysokiej zawartości alkoholu, napoje alkoholowe wszelkiego rodzaju jak wódki gatunkowe, likiery, wypalanki, winiak, napoje bezalkoholo we wszelkiego rodzaju jak soki owocowe, esencje, lemoniady, wody mineralne naturalne i sztuczne, ekstrakty”.
W 1952 roku połączono firmy: Leopold Goldenring, Hartwig-Kantorowicz, Likwowin i Wytwórnia Napojów Winnych Antoni Skowroński. Powstała Poznańska Wytwórnia Win z głównym zakładem przy ulicy Grochowe Łąki 6. Zlikwidowana w 1968 roku. Jej miejsce zajęły Poznańskie Zakłady Spirytusowe.
Niedawno poszerzyłem moje zbiory dawnych dokumentów o fakturę z 1929 roku, którą firma Goldenring wystawia odbiorcy w Lesznie na dostawę dwóch gąsiorków win tokajskich.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.