Leopold Goldenring – wina i winiaki z Poznania

W 1845 roku rodzina Goldenringów założyła w Poznaniu hurtownię win, do której po pewnym czasie dołączyły sklep z winem i winiarnia. Jako spółka pod szyldem „Leopold Goldenring Hurtownia win. Gorzelnia winiaków. Wytwórnia win owocowych” przetrwała do II wojny światowej.


Sklep, winiarnia i hurtownia mieściły się przy Starym Rynku pod numerem 45 (obecnie jest tu Muzeum Instrumentów Muzycznych). W 1915 roku Goldenringowie zostali fundatorami studzienki z figurą tzw. Bramberki. Modelką była jedna z pracownic winiarni – Jadwiga Gadymska z Winiar.
Jak podają „Wiadomości Urzędu Patentowego” z grudnia 1947 roku w części II „Wzory. Rejestracja wzorów użytkowych i zdobniczych”: „Leopold Goldenring. Poznań. Sprzedaż win i spirytualiów wszelkiego rodzaju, wytwórnia win owocowych i gorzelnia winiaku. Towary; wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe, zwłaszcza wina, wina stołowe, wina musujące, wina mszalne, miód do picia, wina owocowe, wina o wysokiej zawartości alkoholu, napoje alkoholowe wszelkiego rodzaju jak wódki gatunkowe, likiery, wypalanki, winiak, napoje bezalkoholo we wszelkiego rodzaju jak soki owocowe, esencje, lemoniady, wody mineralne naturalne i sztuczne, ekstrakty”.
W 1952 roku połączono firmy: Leopold Goldenring, Hartwig-Kantorowicz, Likwowin i Wytwórnia Napojów Winnych Antoni Skowroński. Powstała Poznańska Wytwórnia Win z głównym zakładem przy ulicy Grochowe Łąki 6. Zlikwidowana w 1968 roku. Jej miejsce zajęły Poznańskie Zakłady Spirytusowe.
Niedawno poszerzyłem moje zbiory dawnych dokumentów o fakturę z 1929 roku, którą firma Goldenring wystawia odbiorcy w Lesznie na dostawę dwóch gąsiorków win tokajskich.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.