Madame Geneva w Kicie Koguta

25 czerwca w Kicie Koguta na gości czekały do degustacji zaskakujące giny marki Madame Geneva oraz koktajle na ich bazie. Spotkanie poprowadził Łukasz Gołębiewski, redaktor naczelny magazynu „Aqua Vitae”, który przedstawił historię ginu, jego różnorodne style, kompozycje smakowo-zapachowe i możliwości wykorzystania w miksologii.


– Mistrzowie od mieszania i dobierania aromatycznych roślin, korzeni czy olejków, lubią porównywać zestawianie ginu do przygotowywania perfum. Podobno trzeba mieć równie dobry nos i wrażliwość na harmonię zapachów. A przecież perfum nie pijemy! Gin musi nie tylko ładnie pachnieć, musi też wybornie smakować, a więc macerowane czy destylowane składniki – owe „botaniki” – muszą nie tylko wzajemnie do siebie pasować, ale też dobrze rozpuszczać się w alkoholu. Najważniejszy składnik ginu, to roślina, która ma ok. 250 mln lat. Była na ziemi, kiedy jeszcze kontynenty były zrośnięte ze sobą, stąd występuje właściwie we wszystkich zakątkach świata. Uwaga jednak – jest wiele odmian jałowca. Do produkcji ginu wykorzystywane są jagody odmiany juniperus communis communis. Niektóre odmiany jałowca są silnie trujące, o czym warto pamiętać, gdyby przyszło nam do głowy samemu zbierać go w lesie. Ten na gin rośnie na dość niskich, gęstych krzewach, które dożywają nawet 200 lat – tak rozpoczął ginowe opowieści Łukasz Gołębiewski.
Prezentowane „panie” wieczoru to: Madame Geneva Blanc, Madame Geneva Rouge i Madam Geneva d’Or. Pierwszy t o gin w starym holenderskim stylu, o intensywnym aromacie jałowca. Drugi to jak dotąd jedyny na świecie gin z dodatkiem wina primitivo, zaskakujący, smakuje niemal jak wermut i może być ciekawym składnikiem koktajli. Otstani gin, to wersja Blanc, starzona przez osiem miesięcy w beczkach z dębu Limousin po białym bordoskim winie.
Na koniec Piotr Michalak z Kity Koguta podał koktajle na bazie d’Or i Blanc. Pierwszym był Matcha Kadabra, którego skład stanowił gin z beczki, syrop matcha-kardamon, bitters czekoladowy, piekielny kogut, natomiast w kolorze koguciego grzebienia zaserwowano koktajl Acid beet Madame dry – gin Blanc, kordiał: porzeczka-burak-migdał.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.