W dniach 24-26 lutego 2022 w warszawskim hotelu Novotel odbyła się Europejska Konferencji Miodosytników oraz największy konkurs dla miodów pitnych w Europie, Mead Madness Cup.

Konferencja i konkurs Mead Madness Cup są organizowane od roku 2018 roku i już na dobre zapisał się w kalendarzu imprez świata miodów pitnych. Przeznaczony zarówno dla miodosytników domowych jak i dla komercyjnych producentów miodu pitnego. Organizatorami tych wydarzeń są Mateusz „maTEJ” Błaszczyk, Krzysztof Jarek (Kings of Mead) ora Tomasz Józefowicz (pitnemiody.pl).
W pierwszych dwóch dniach 40 sędziów z wielu państw Europy i USA pod przewodnictwem Marcina Jarosa oceniła 550 miodów pitnych zgłoszonych w różnych kategoriach.
Do konkursu zgłosili się przedstawiciele blisko się 30 państw świata, w tym z tak odległych zakątków naszego globu jak Australia, Nowa Zelandia, USA, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Południowa Afryka, Peru.
Oprócz przyznania medali i dyplomów jury wybrało po jednym z pośród najlepszy miód w spośród wszystkich miodów domowych i komercyjnych.
Tytuł najlepszego miodu pitnego w kategorii miodów domowych zdobył Adam Pałyga za miód „Norweska wariacja #6”. Miód ten w przyszłości trafi do sprzedaży gdyż obok pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzyma możliwość powtórzenia receptury na szersza skale w profesjonalnej miodosytni jaka jest Augustowska Miodosytnia.
Natomiast nagroda za najlepszym miód dostępnych w sprzedaży już drugi rok z rzędu trafił do Niderlandzkiej miodosytni Northen Mead, tym razem za miód „Wildflower Traditional”.
Konkurs wyłonił tez Mistrza Polski wśród domowych miodosytników Tytuł ten przyznawany jest miodosytnikowi, którego miody zdobędą najwięcej medali w całym konkursie. Tym sposobem pierwszym tytuł Mistrza Polski Miodosytników obronił Andrzej Kozak.
Polacy wyprzedzili swoją konkurencję z innych rejonów świata w liczbie uczestników, ale również zdobyli najwięcej medali.
Europejska Konferencja Miodosytników to nie tylko konkurs, to również spotkania nie formalne, degustacyjne i wykłady. Sobota była dniem kulminacyjnym, który został wypełniony wspomnianymi wykładami dotyczące branży miodosytniczej. Wykłady poprowadzili profesjonaliści z Polski i USA, a ich tematyka spotkała się z wielkim zainteresowaniem gości.
Całość imprezy zwieńczyła uroczysta ceremonia rozdania nagród, z której pełna relacja jest już dostępna na kanale YouTube Kings of Mead https://www.youtube.com/watch?v=oVKVraFSRro&t=589s.
Organizatorzy już zapowiedzieli, że rozpoczynają przygotowania do kolejnej konferencji w roku 2023.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail