Polska, która ma głęboko zakorzenioną tradycję produkcji miodów pitnych, doczekała się dużego międzynarodowego konkursu tych trunków. Mead Madness Cup to największy w Europie i jednocześnie drugi na świecie konkurs domowych i komercyjnych miodów pitnych. W tym roku w hotelu Dwór Polski we Wrocławiu w dniach 23-25 października odbędzie się jego trzecia edycja.

Konkurs odbywa się pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Miodosytników (European Mead Makers Association), a organizatorem jest Kings of Mead – grupa niezależnych miłośników i promotorów tego zacnego trunku, jakim jest miód pitny. Mateusz Błaszczyk, Krzysztof Jarek oraz Rafał Górecki od kilku lat prowadzą najbardziej popularny kanał o miodach pitnych na YouTube. Trzy lata temu postanowili pójść o krok dalej i podjęli się organizacji konkursu dla miodów pitnych oraz Europejskiej Konferencji Miodosytników. Tym sposobem narodził się Mead Madness Cup, który z roku na rok zyskuje na popularności oraz prestiżu. Ten międzynarodowy konkurs już na stałe zagościł w kalendarzu imprez miodosytniczych, nie tylko Polski, ale i świata.
Do zeszłorocznej, edycji zgłoszonych zostało 220 miodów pitnych z 30 różnych państw. Najliczniejszą grupę uczestników stanowią miodosytnicy z Polski, do czego z pewnością przyczynia się lokalizacja konkursu. Jednakże prestiż konkursu sprawia, że biorą w nim udział również przedstawiciele innych krajów. Tylko w zeszłorocznej edycji zgłoszenia napływały nie tylko z całej Europy, ale również z tak dalekich zakątków globu jak: Korea Południowa, Kostaryka, USA, Kanada, Japonia, Australia czy Nowa Zelandia.
Jednym z najmocniejszych atutów konkursu Mead Madness Cup jest kadra sędziowska, w której skład wchodzą doświadczeni i profesjonalni sędziowie miodów pitnych z całego świata, a przewodniczy im jeden z najbardziej doświadczonych miodosytników w Polsce – Marcin Jaros.
Tegoroczna edycja Mead Madness Cup zostanie rozegrana w szeregu kategorii. W każdej z nich zostaną przyznane trzy medale. Konkurs będzie również podzielony, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, na część w której rywalizować będą miody komercyjne (PRO) oraz wytworzone w warunkach domowych (HOME). Profesjonaliści mogą zgłaszać swoje trunki w 12 różnych kategoriach, domowi miodosytnicy natomiast w 11. Nowością w tym roku jest kategoria „open”, stworzona specjalnie dla innych napojów alkoholowych, zawierających miód pszczeli lub leżakowanych w beczkach po miodzie pitnym.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii w konkursach HOME i PRO wezmą udział w dodatkowej rundzie – wyłonione w niej zostaną dwa najlepsze miody konkursu, które otrzymają odpowiednio tytuł i puchar Grand Champion HOME i PRO. W 2019 roku najlepszym domowym miodosytnikiem okazał się Polak – Dawid Buchalik, a najlepszym komercyjnym producentem, Francuz – Sylvain Le Cras z miodosytni O La Butine. Warto nadmienić, iż zwycięzca konkursu HOME otrzyma nie lada nagrodę. Będzie on mógł odtworzyć recepturę swojego zwycięskiego miodu w profesjonalnej miodosytni. Będzie to możliwe dzięki wsparciu jednego z partnerów konkursu – Augustowskiej Miodosytni. Zwycięski nastaw trafi do sprzedaży, a jego autor otrzyma pierwszych 50 butelek. Etykiety będą sygnowane jego nazwiskiem i własnoręcznym podpisem.
Z uwagi na to, iż jest to również najbardziej popularny konkurs wśród polskich miodosytników domowych, organizatorzy postanowili w szczególny sposób uhonorować tą właśnie grupę poprzez wyłonienie Mistrza Polskich Miodosytników. Wszyscy zdobywcy medali, którzy są obywatelami Polski, wezmą udział w dodatkowym wyścigu. Najlepszy polski miodosytnik zostanie wyłoniony na podstawie systemu punktowego. Za każdy zdobyty medal zostaną przyznane punkty, a osoba z ich największą liczbą otrzyma tytuł i statuetkę Mistrza Polski.
W tym roku organizatorzy, by zwiększyć liczbę sędziów miodów pitnych w Europie, planują zorganizować szkolenie i egzamin na sędziego miodów pitnych MJP (Mead Judging Programme). Głównym celem szkolenia jest przygotowanie i wyszkolenie profesjonalnej kadry sędziowskiej w Europie oraz edukacja ludzi w zakresie świadomego i prawidłowego degustowania miodów pitnych.
Warto również wspomnieć, iż dotychczas Konkurs był organizowany przy Europejskiej Konferencji Miodosytników. Niestety zawirowania związane z epidemią koronawirusa na świecie sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się podjąć trudną decyzję i odwołać III Europejska Konferencja Miodosytników.
Zgłoszenia na konkurs można składać do 25 września 2020, a miody powinny zostać dostarczone do organizatorów konkursu najpóźniej w dniu 9 października 2020.
Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej konkursu: www.meadmadnesscup.com.

Komentarze

Komentarze

  1. Przeglądałem wyniki poprzednich konkursów i najbardziej mi się podobał o nazwie ” już mi się nie chce wymyślać”:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail