połączenie soku gronowego (czasami częściowo już fermentującego) z mocnym alkoholem, celem uzyskania lekkiego napoju alkoholowego. Popularne zwłaszcza we Francji, gdzie mają wiele nazw i apelacji.
Francuzi mówią na ten rodzaj alkoholu mistelle, Włosi – sifone, Hiszpanie – mistela, w tradycji polskich domowych alkoholi używa się określenia kruszon, ale częściej po prostu mistela. Zaraz po wytłoczeniu winogron dodaje się mocnego alkoholu. Mistela ma zwykle 15-16%. Robi się ją zarówno z gron białych jak i czerwonych, młode są leżakowane w stalowych zbiornikach, jednak mistele mają bardzo długi potencjał leżakowania w beczkach i potrafią rozwijać swoje aromaty nawet po dwudziestu latach w dębie. Do ich leżakowania używa się dużych beczek po 500-600 l, napełnionych do pełna, by ograniczyć oksydację. Mistela ma być rześka, soczysta, bardzo owocowa. W smaku słodka lub półsłodka.
Najbardziej znane mistele to:
- Pineau des Charentes (z dodatkiem koniaku),
- Floc de Gascogne (z dodatkiem armaniaku),
- Ratafia de Champagne (z dodatkiem marc de Champagne, destylatu z wytłoczyn),
- Riquiqui (produkowana w Burgundii, z dodatkiem lokalnego destylatu z wytłoczyn),
- Macvin (w regionie Jura, z dodatkiem destylatu z wytłoczyn),
- Cartagene (Langwedocja, z dodatkiem winnego destylatu),
- Abafado (w Portugalii, w regionach: Tejo, Alentejo, Bairrada, z dodatkiem brandy),
- Mistela Vino de Licor lub Moscatel Licor (w Hiszpanii, bardzo często wykorzystywany jest aromatyczny szczep moscatel, dodaje się destylatu z wytłoczyn lub z wina),
- Vino Liquoroso (Włochy, często z dodatkiem ziół czy przypraw korzennych),
- W USA używa się poprostu nazwy mistelle, a do świeżo wyciśniętego soku winogronowego dodaje się starzoną brandy, podobna technologia stosowana jest w regionie Mendoza w Argentynie, gdzie używa się hiszpańskiej nazwy mistela.
Mistele świetnie smakują mocno schłodzone. Są także wykorzystywane do tworzenia niektórych wermutów i aperitivo lub do dosładzania sherry czy malagi.
Podobnym alkoholem, tyle, że z dodatkiem nieprzefermentowanego tłoczonego soku z jabłek oraz kalwadosu, jest normandzkie pommeau.