Mutěnice i ich winnice

Wieś Mutěnice powstała w XIV wieku, założona przez Templariuszy, który w pobliskich Čejkovicach mieli swój zamek. Ten fragment Moraw znany jest z winnic, które w dużej mierze zakładali właśnie pobożni rycerze (czy też waleczni mnisi). Z czasem Mutěnice rozrosły się do rozmiarów miasteczka, mają swoja stacje kolejową, mają mała destylarnię, a przede wszystkim – aż 500 winiarskich piwnic. Każda z nich należy do prywatnego winiarza, który ma płachetko winnicy, ale potrafi z niego wycisnąć po kilka odmian winorośli na wina białe i czerwone, niektórzy też próbują sił z winami musującymi, choć ich jakość jest jak na razie amatorska. Poza winogronami hodują gruszki i morele, z których wypalają destylaty. Pnące się ku górze białe domki mają nie tylko piwnice, ale też miejsce na małą prasę. Cały proces winifikacji odbywa się zwykle w kamiennym wnętrzu, w skąpym oświetleniu i na ciasnej powierzchni. W mniej więcej co piątym domku winiarza oferowane są noclegi, infrastruktura turystyczna jest jednak słaba.


Najbardziej popularne szczepy to: modrý portugal, ryzlink vlašský, cabernet, rulandské bílé, chardonnay, müller thurgau, pálava czy veltlínske zelené.
Najciekawsze są piwnice Jarošek. Jest tu też niewielkie muzeum wina i destylacji. Robione są tu destylaty z: gruszek, śliwek, moreli, brzoskwini, mirabelki, malin, jarzębiny. Największy lokalny zakład produkujący wino to Vinarstvi Mutěnice – 280 mln l wina rocznie.
Od września w Mutěnicach i okolicznych wsiach winiarskich odbywają się zbiory i burčákový pochod – święto młodego wina. Trzeba się jednak liczyć z tym, że winiarze mają pełne ręce roboty, więc wizyty w piwnicach lepiej umówić wcześniej telefonicznie.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.