lider ukraińskiego rynku gorzelniczego. Firma powstała w roku 1992, by już w 2006 roku zająć drugie miejsce na rynku światowym mocnego alkoholu po marce Smirnoff. Nazwa Nemiroff pochodzi od nazwy miasteczka Nemyriw położonego w obwodzie Winnickim, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne firmy.
Tradycje produkcji alkoholu w tym regionie sięgają XIX wieku. W 1872 roku hrabia Hryhorij Stroganow założył tutaj największą na Podolu gorzelnię. Już po kilku latach firma nabrała nadzwyczajnego jak dla owych czasów rozpędu, jej zdolność produkcyjna sięgała 5000 butelek półlitrowych w ciągu doby. Niebawem interesy hrabiego przejęła jego córka – Maria Stroganowa, po ślubie księżniczka Szczerbatowa. Po rewolucji 1917 roku zakład uległ nacjonalizacji. Dzisiaj Nemiryvsky Spirit Zavod – jeden z najnowocześniejszych na Ukrainie zakładów, prowadzących rektyfikację i destylację spirytusu. W czasach niepodległości Ukrainy wciąż państwowy zakład przeszedł modernizację, odpowiada światowym standardom jakości i obecnie jest stałym dostawcą spirytusu dla spółki Nemiroff. Zakład ten pamięta czasy hrabiego Stroganowa, przypomina o nich część ceglanych zabudowań oraz pojemniki do przechowywania spirytusu, wyprodukowane jeszcze w 1872 roku.
Do XIX wiecznych tradycji produkcji wódki odwołuje się założony w 1992 roku Nemiroff. Twórcą marki jest Stepan Glus, przez lata związany z branżą gorzelniczą. Przed 1997 rokiem gorzelnia produkowała wódkę, korzystając z klasycznych w owych czasach receptur, powstawały tu: Moskovskaya, Stolichnaya i Posolskaya. W 1996 roku Stepan Glus opracował własną recepturę i w 1997 roku wprowadził na rynek pierwszą wódkę autorską – Nemiroff Original (znaną także jako Nemiroff Black).
W 2004 roku spółka Nemiroff otworzyła zupełnie nowy zakład produkcyjny. Obydwa zakłady pod względem wyposażenia technicznego należą do najlepszych w Europie. Ich łączna powierzchnia to 54 tys. mkw., zaś łączna moc linii butelkowania wynosi 72 tys. butelek na godzinę lub 120 milionów litrów gotowej produkcji rocznie. Próbki wódki badane są w działających w zakładzie współczesnych laboratoriach. Chociaż większość procesów produkcyjnych jest zautomatyzowana, zakład zatrudnia około 1600 pracowników.
Wódki Nemiroff nie zawierają żadnych domieszek syntetycznych czy stabilizatorów. Podstawą jest spirytus zbożowy o najwyższej jakości klasy Luks, krystalicznie czysta woda z własnych studni artezyjskich. Dla wódek smakowych specjaliści firmy samodzielnie przygotowują spirytusy aromatyczne, robiąc napar naturalnych składników na spirytusie, a następnie poddając go ponownej destylacji. Używane są wyłącznie naturalne składniki: miód, papryka czerwona, jabłka, rodzynki, kardamon, korzenie, przyprawy, pąki brzozy, krakersy żytnie, wyciągi innych różnych ziół i owoców).
W cysternach stalowych, sięgających wysokości około 4,5 metrów odbywa się zestawianie przygotowanej wody i spirytusu, zaś potem filtracja mieszanki ze stosowaniem piasku kwarcowego, krzemienia, węgla aktywowanego z brzozy, pestek moreli, brzoskwini czy nawet kokosu. W przypadku wódek Lex і Lex Ultra stosowana jest filtracja przez płytki srebrna lub platynowy, zaś spirytus przechodzi okres starzenia w ciągu sześciu miesięcy.
W Polsce najlepiej znany jest Nemiroff Original. Przyjemny smak tej wódki uzupełniają nuty miodu naturalnego oraz aromatycznego spirytusu z tymiankiem. Inna ceniona u nas wódka, to Nemiroff Ukrainian Wheat – słodkawa, z posmakiem ziaren pszenicznych. W Polsce obecna jest też Nemiroff Lex Ultra. Smak tej wódki jest bardzo delikatny, czysty, o lekkim odcieniu granatu.
Firma produkuje też wódki smakowe i nalewki, jak: Nemiroff Birch Special (z aromatem lipy i pąków brzozy), Nemiroff Citron (z aromatem cytryny), Nemiroff Honey Pepper (o oryginalnym połączeniu miodu i papryki), Nemiroff Cranberry (sok żurawiny, koniak, napar głógu i dzikej róży) oraz Nemiroff Rye Honey (nastój krakersów żytnich, koniak, miód).
Wódki nie znane w Polsce, to m.in.: Nemiroff Distinct (czysta z domieszką wyciągu aloesu), Nemiroff Lex (klasy superpremium, nadzwyczajnie gładka, z domieszką lipy i miodu), Nemiroff Premium Currant, Nemiroff Premium Lime, Nemiroff Orange, czy bardzo łagodne i lekkie Nemiroff Delikat oraz Nemiroff Light, głownie do zestawiania koktajli. Pełna oferta obejmuje 29 pozycji, eksportowanych do 80 krajów.