W 2022 roku oceniliśmy 2419 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2022 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane okowity. 16 najlepszych jakie próbowałem w 2022 roku spośród łącznej ich liczby 158 próbek. Kolejność alfabetyczna.
Mim Brandy Kwame 44% (Ghana)
Destylat z miąższu owoców nerkowca, pięć lat leżakował w beczce po bourbonie. Zapach intensywny, dużo wyciągnięto z beczki, nuta balsamiczna, waniliowa, do tego dużo aromatycznych owoców – słodka pigwa, słodkie jabłka, gruszki. Smak cierpko-słodki, dużo pigwy, zielone jabłuszko, banany, lekkie i smaczne. W finiszu więcej cierpkości – tytoń, skóra, herbata, poza tym bakalie – suszone morele, orzechy, rodzynki. Brak polskiego dystrybutora.
28,5/28,5/28,5/9=94,5
Destylat z nalewek 42,5% (Polska)
Nalewki z Manufaktury Nalewek z Krosna przedestylowano po sąsiedzku w Podkarpackiej Destylarni Okowity, ostateczna moc uzyskana po rozcieńczeniu z alkaliczna woda Java z Pogórza Karpackiego, edycja limitowana – 739 butelek. Właściwie destylowano nie same nalewki, a osady po maceracji owoców – pełne alkoholu i aromatu. W zapachu dominuje malina, głębiej jest śliwa, delikatnie porzeczka, jagoda leśna. Smak pełny, wieloowocowy, z wybijającą się maliną, ale też nutą lekko pikantną, paprykową. W finiszu jest słodycz maliny, może truskawki, jagody, śliwki, brzoskwini. Czysty wieloowocowy smak, żadnych obcych nut, świetnie przedestylowane.
27,5/28,5/28,5/8,5=93
OVII Destylat z czarnej porzeczki 1/2021 40% (Polska)
Zapach głęboki, mocny, masa czarnej porzeczki i borówka, jagoda leśna. W ustach mniej intensywnie, lekkość – porzeczka, ale też kwaskowość jabłek. Bardzo soczyste. W finiszu jest najpierw sól, potem cierpkość, potem słodycz. I bardzo wyraźna czarna porzeczka. Dobre.
28,5/29/28,5/9=95
Ognista Okowita z Piwa AIPA 42,5% (Polska)
Piwo z browaru Dziki Wschód typu American India Pale Ale, destylacja w Podolu Wielkim. Edycja limitowana, tylko 574 numerowane butelki. Wydestylowane w 2021 roku. Zapach bardzo cytrusowy – limonka i grejpfrut dominują. Rześkość. Delikatna goryczka, delikatny słód. Dobre przemieszanie gorzkiego i słodkiego z rześkością cytrusów. W ustach: słodkie śliwki, morele, pomarańcze, kakao, ale też imbir, pieprz. Ciekawe, wielowymiarowe. W finiszu pierwsze skrzypce gra czarna porzeczka, dalej czerwony agrest, chmiel, cytryna, grejpfrut, delikatna słodycz kandyzowanej skórki grejpfruta. A potem masa słodkiej czarnej porzeczki. Świetne!
28,5/27/28,5/9=93
Podole Wielkie Jęczmień 2021 Escalena 43% (Polska)
Jęczmień odmiany escalena. Zapach kremowy, nuta zielonego ogórka, zielonego jabłka. W smaku tłuste ziarno, mineralność, surowy ziemniak, ogórek, marchew. W finiszu prażone zboże, oliwki, słodka mizeria, delikatna nuta korzenna.
28,5/29/29/9=95,5
Pakruojo Dvaro Bravoras iš Statines 57,3% (Litwa)
Pierwszy trunek z serii „Z Beczki”, to destylat z piwa pilsner, który leżakował w beczkach po sherry oloroso od marca 2020 do marca 2022. Najpierw zmielono cztery rodzaje słodu (jęczmień pilzneński, aromatyczny karmel, czekolada i ciemna pszenica), potem dodano chmielu Nelson Sauvin, a następnie przeprowadzono fermentację z drożdżami Fermolager Berlin. Po destylacji okowita piwna trafiła do beczki. Wspaniały, intensywny zapach miodu, rodzynek, słodkiego piernika, skórek pomarańczy, delikatna kwiatowość chmielu. Smak intensywny, rześki, mineralny, dużo chmielu, dużo pomarańczy, cierpkość soku z wiśni, imbir, gałka muszkatołowa i konfitury różane, lichie. Przyjemny, pomarańczowo-czekoladowy finisz, są przyprawy korzenne, jest rozgrzewający imbir, lekko anyż, miód eukaliptusowy, w tle gruszki, jabłka, ale też jałowiec. Wspaniale zrobiony starzony destylat. W Polsce w ofercie: Kamron.
28/29,5/29,5/9,5=96,5
Wrzos Morelowica Ustrońska 2019 50% (Polska)
Piękny, czysty zapach moreli. Bardzo słodki, aż idący w rejestry miodu, pigwy. Jest też lekka nuta ziemista, ale nie przeszkadza. Smak słodki, morelowy, mocniejsza niż typowa barack palinka, ale ten styl, jest tu też nuta metaliczna, ziemista, liściasta, propolisowa. Świetnie smakuje. Finisz dość mocno alkoholowy, ale też wyraźnie morelowy, moc alkoholu daje wrażenie – pieprzu, kardamonu, nawet goździków, ale to jest świetnie dopełnione tłustością, słodyczą tego destylatu. Pierwsza klasa.
28/29/29/9=95
OVII Kwiaty Czarnego Bzu Geist 1/2022 43% (Polska)
Wspaniały owocowo-kwiatowy zapach czarnego bzu, który wchodzi w nuty czarnej porzeczki, pokrzywy. Smak cierpki – owoce czarnego bzu i czarna porzeczka, ziemistość. Finisz cierpki, ziemisty i owocowy, z nutą jabłka, kwaśnej gruszki.
29,5/29/29/9,5=97
Pakruojo Dvaro Bravoras Apynio Krištolinis su šeivamedžių žiedais 43% (Litwa)
Destylat piwny, słody: 95% pilsner i 5% rye z dodatkiem chmielu azacca i kwiatów czarnego bzu, z własnego ogrodu. Bardzo długa fermentacja – 25 dni z udziałem drożdży Crown Lager Berlin. Edycja limitowane, tylko 637 butelek. Zapach słodki, słodowy, śliwki, powidła śliwkowe, chmiel, goryczka, agawa. Smak słodki, owocowy – czarny bez, dużo śliwek, gruszki, pieczone jabłka, suszone morele, koper, anyż, słodka ziemistość jak w tequili. W finiszu dużo nut piwnych, goryczkowych, ale i owocowych: czarny bez, czarna porzeczka, agrest, aronia. Cierpkie i doskonałe. W Polsce w ofercie: Kamron.
28,5/29/30/9,5=97
Beerbrand Starzony Beczki po piwie Brokreacji i brandy Wolf & Oak (Polska)
Piwo IPA z Browaru Brodacz. Zapach słodko-ziołowy, dużo chmielu, zioła, dużo wanilii, czekolada z rodzynkami, kandyzowane wiśnie, pomarańcze. W smaku bardzo chmielowo, limonka, musowanie na języku jak szampańskie drożdże, banany. Finisz słono-sodowy, drożdże i banany, lekko goryczka.
27,5/28,5/28,5/9=93,5
Podole Wielkie Ziemniak 2021 Ludmilla 43% (Polska)
Odmiana ziemniaka – ludmilla, pole Dargoleza, tylko 521 butelek. Zapach słodki i delikatny, owocowo-warzywny, jak zielony ogórek w słodkim orientalnym sosie śliwkowo-żurawinowym, pieczony ziemnaik. Bardzo przyjemny. Smak cierpki, warzywno-oleisty, dużo słonecznika, konopie, ale też marchew, a i chrzan, kalarepa, czekolada z chili i sól. Przyjemny długi finisz, tłusty, ziarna słonecznika, groszek cukrowy i surowa marchew, pieprz.
28,5/28,5/28/8,5=93,5
On Spirit Bierband AIPA z Ananasem 38% (Polska)
Bardzo przyjemny zapach pełen chmielu, goryczki i słodkich ananasów, nuta rózana. W ustach przyjemne pomieszanie słodyczy bardzo dojrzałego ananasa, syropu ananasowego i goryczki, chmielu. Słodki, bardzo słodki, ananasowy finisz. Delikatne i eleganckie.
27/27/27/8=89
OVII Okowita z Kukurydzy 3/2021 40% (Polska)
Zapach oleisty, tłusty – cytrusy, jabłka, oliwki, zielone zboże, lekko nuta prażonej kukurydzy. W ustach też oleista, „chlebowa”, wydaje się gęsta. Bogaty finisz – przyprawy korzenne, czerwone jabłka, śliwki, ale też mąka i prażone ziarno.
29/28,5/28,5/9=95
Bee Keeper’s Okowita Warmińska 42% (Polska)
Zapach – miodu, lekko drożdży, owoców, kwiatów. Nie słodko, subtelnie, elegancko. W smaku natomiast jest pazur, prawie w ogóle nie ma słodyczy, przeciwnie, jest goryczka, jest kwaskowość owocowa, jest nuta pieprzna. To destylat z miodu, a nie coś tam miodem doprawione, cukier został zjedzony przez drożdże, potem nastąpiła destylacja, w rezultacie jest szlachetna miodowa eau-de-vie. Finisz lekki, jest miód (ale nie słodki) i pieprz, jest kwaskowość jabłek, nuta korzenna, marcepan. Z jednej strony chciałoby się na koniec coś słodkiego, z drugiej, docenić należy, że tej nagrody nie ma.
29/28,5/28,5/9=95
OVII Okowita Gruszka 3/2021 43% (Polska)
Gruszki odmiany klapsa. Zapach bardzo słodki, czysty owocowy. Syrop gruszkowy. W smaku nieco cierpka, szorstka. Finisz leciutko goryczkowy, z pesteczkami.
29/29/28/9=95
Aguardente de Medronho Destila da Ribeira 48% (Portugalia)
Destylat z owoców medronho (chruściniec jagodowy) – zapach malin, muskatu, moroszki. Smak owocowy, gronowy, słodko-gorzki. W finiszu posmak śliwek, gruszek, nuty trawiaste jak w grappie. Brak polskiego dystrybutora.
29/28,5/28,5/9=95