Nominowane whisky blended 2022

W 2022 roku oceniliśmy 2419 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2022 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane whisky blended. 8 najlepszych jakie próbowałem w 2022 roku spośród łącznej ich liczby 123 próbek. Kolejność alfabetyczna.

Bimber Apogee XII 46,3% (Szkocja)
Blended malt – whisky w wieku 12 lat ze Speyside i Highland, leżakowana w beczce po whisky z Bimber Distillery. Aromat soczysty, masa gruszek, słodkie malinowe jabłka, lekkie nie do końca dojrzałe morele z Wachau, nuta szampańska. Smak delikatny, słodki, gruszka williams, słodkie jabłko, brzoskwinia, delikatnie nuta słona. W finiszu wciąż słodko i owocowo, dużo jabłek i gruszek, syrop z gruszki. W Polsce w ofercie Tudor House.
4.5/5
28/28/27,5/8=90,5

Black Bottle Double Cask 46,3% (Szkocja)
Limitowana edycja, wypuszczona w 2021 roku. Kompozycja single malts z beczek po sherry i dwunastoletniej grain whisky z beczek po czerwonym wytrawnym winie, nie filtrowana na zimno, wypuszczona w nowej serii Alchemy. Przyjemny zapach słodkiego ziarna i owoców – słodkie jabłka, słodkie gruszki, morele. W smaku oleista, nieco słona – oliwki, kiszone limonki, w finiszu nuty brandy, rodzynek, śliwek, słodkiego ciasta. W Polsce w ofercie BevWorks.
4.5/5
26,5/27/26,5/7,5=87,5

Johnnie Walker Blue Label Legendary Eight 43,8% (Szkocja)
Blend z ośmiu destylarni, które pamiętały początki marki, zestawił go Jim Beveridge, są tu whisky z: Oban, Lagavulin, Blair Athol, Teaninich, Brora, Carsebridge, Cambus i Port Dundas. Zapach wykwintny, owocowy, z dominantą słodkiej gruszki, dalej są słodkie jabłka i pestki jabłek, morele i mocno utlenione sherry, orzechy włoskie, stara beczka, tytoń, lekko sól, polne zioła, także stara biblioteka w zapachu, z nutą pleśni, grzyba. Smak bardzo wykwintny – słodkie gruszki, morele, bardzo słodkie jabłka, lekka cierpkość grejpfruta, kiwi, kawa… Finisz słony, przesuszający, herbata, śliwki, gruszki, syrop gruszkowy, cynamonowy tytoń, delikatnie sól, kwaskowość zielonych jabłek. Jeden z najlepszych kupaży Johnnie Walker w historii marki. W Polsce w ofercie Diageo.
5/5
29/29,5/29/9=96,5

Johnnie Walker Blue Label The Cask Edition 55,8% (Szkocja)
Wypuszczona w 2012 edycja z mocą beczki, jedynie 750 butelek, dzisiaj już prawdziwy unikat. Zapach delikatny: sadzy, kawy, słodu, prażonego ziarna, pieczonych jabłek. Zestawiona z whisky 28-60 lat z beczek po bourbonie i sherry. W smaku dużo jabłek i gruszek, morele, brzoskwinie, nektarynki – jest bardzo owocowo. Do tego słodkie pomarańcze, trochę lukrecji, trochę anyżu, sól. Finisz długi, cierpki – kwaśne jabłka, kwaśne winogrona, kwaśne pomarańcze, nawet cytryny, imbir, anyż, skóra, mięta. W Polsce w ofercie Diageo.
4.5/5
26,5/27,5/28,5/8,5=91

Kouro Pure Malt 43% (Japonia)
Blended malt whisky od destylarni Kaikyo. Whisky została nazwana na cześć szlaku morskiego mieszczącego się przy zatoce Akashi, który był przewodnikiem dla żeglarzy płynących do Hatozaki, najstarszej kamiennej latarni morskiej w Japonii będącej symbolem bezpiecznego powitania. Leżakowana w beczkach po sherry i bourbonie, finiszowana w beczkach z dębu mizunara. Zapach słodowy, nuta kawy, prażonego ziarna, śliwek, wiśni, wanilii, zioła prowansalskie. Smak słodki, miód, sherry, dużo mięty, imbir, lukrecja, wulkaniczność, sadza, tyto, herbata. Finisz mineralny, wulkaniczy, ale też drożdże, dużo sherry, śliwki, wiśnie, orzechy, tytoń. W Polsce w ofercie Cerville Investments.
4/5
24/25,5/25/7,5=82

Murray McDavid Malt of Islay 1989 The Vatting 27YO 44,9% (Szkocja)
Edycja blended malt butelkowana w 2017 roku w wieku 27 lat, finiszowana w beczkach po sherry. Składają się na nią whisky z Bowmore i Laphroaig. Wypuszczono 1071 butelek. Zapach lasu, szczap wypalonego drewna, śliwek, gruszek wędzonych śliwek. Smak cierpki, delikatnie korzenny, dużo nut utlenionych, winnych, rodzynki, daktyle. W finiszu nuty medyczne, jabłka i pestki jabłek, lekko anyż, mięta. W Polsce w ofercie M&P.
4.5/5
27,5/27,5/27,5/8,5=90,5

Whisky Works 11YO Quartermaster 46,4% (Szkocja)
Blend zbudowany na whisky słodowych ze Speyside i zbożowych z Highland. Zbożowa dojrzewała w beczkach po rumie i dodatkowo była w części finiszowana w beczkach po sherry pedro ximénez. Dwie whisky słodowe ze Speyside, z których jeden leżakował w dębie amerykańskim, a drugi w beczkach po sherry. Po okresie maturacji połączono całość, wypuszczając zaledwie 2134 numerowanych butelek. Zapach przyjemny, rześki, owocowy – jabłka, gruszki, cynamon, w tle – rodzynki i pieczone jabłka. Smak cierpki, sporo kwaśnych jabłek i gruszek, pektyny, goryczka pestek owoców, ale jest też słodycz miodu, rodzynek, fig i daktyli. Bardzo to ładnie, harmonijnie ułożone. W finiszu owoce sadu, ale i rodzynki, suszone śliwki, ciasto drożdżowe z bakaliami. W Polsce w ofercie Domu Wina.
4/5
26/26/26/7,5=85,5

Woodwork CS Malt & Grain Whisky Batch 1 60,5% (Portugalia)
Mieszanka whisky z kukurydzy i ze słodu, najpierw trzy lata leżakowały w beczkach po bourbonie, a potem whisky zbożowa dojrzewała w dziewiczych beczkach z francuskiego dębu, zaś słodowa w dwóch rodzajach beczek – po czerwonym winie z Douro i po maderze. Wiek 6-7 lat. 946 butelek. Lekki, przyjemny owocowy zapach – zielone jabłka, cytrusy, słód, przyprawy korzenne. W smaku dużo imbiru, cynamonu, przyprawy korzenne i miód. W finiszu nuty prażonego ziarna, pieprz i imbir. Brak polskiego dystrybutora.
4.5/5
27/26/26/7,5=86,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.