W 2022 roku oceniliśmy 2419 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2022 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane whisky single grain. 5 najlepszych jakie próbowałem w 2022 roku spośród łącznej ich liczby 23 próbek. Kolejność alfabetyczna.
Bain’s 21YO Double Cask 1999 Amontillado & Manzanilla 46,8% (RPA)
Ta whisky kilka razy zmieniała beczki: najpierw trzy lata w beczkach first fill po bourbonie, potem jeszcze dwa lata znów w beczkach first fill po bourbonie by aromat był bardziej intensywny, potem dziesięć lat w beczkach kolejnego napełnienia po bourbonie, by jeszcze sześć lat spędzić w beczkach częściowo po sherry amontillado i częściowo po sherry manzanilla, a potem całość połączono razem. W zapachu orzechy włoskie, migdały, kwaskowe jabłka, pieczone jabłka, śliwki, nuty słone i skórzaste, tytoniowe. W smaku kwaskowo, ale też ściągająco, taniny: tytoń, wiśnie, śliwki, sól, migdały, suszone wiśnie. Słony finisz – słone ciasto, solony popcorn, tytoń fajkowy, aromatyczna herbata, wędzone śliwki. W Polsce w ofercie: BevWorks.
27,5/27,5/27/8=90
Bearface Wilderness 01 Matsutake 42,5% (Kanada)
Kanadyjska whisky single grain, trzy rodzaje beczek po sherry i… macerowane grzyby matsutake, które przypominają pieczarki, zwane w Kanadzie sosnowymi grzybami, u nas gąską sosnową. Gdzie indziej to by się nie mogło nazywać whisky, ale kanadyjskie przepisy są w tym zakresie tolerancyjne, wolno dodawać w niewielkich ilościach komponentów smakowych, np. często dodawany jest syrop klonowy. Zapach miodowo-piniowo-imbirowy, przyjemny. Są też nuty orzechowe, delikatnie grzyby w tle, mech. Intrygujące. Smak słodko-pikantny, dużo miodu leśnego, ale też mocny imbir, wasabi. Orzeźwiające, oczyszczające usta. W finiszu wasabi, imbir dominują, choć jest też nuta pleśniowego sera z orzechami, jest słodycz gęstego miodu manka, jest i orzech laskowy w miodzie. Bardzo ciekawe. W Polsce w ofercie: Coca-Cola Chellenic.
27/25/25,5/8=85,5
Cameron Bridge 26YO DSR 2022 65,2% (Szkocja)
Beczki ponownego napełnienia z amerykańskiego dębu. Zapach czekolady z orzechami laskowymi, leszczyna. Smak słodko-ostry, gruszka i orzech włoski, chili. Finisz pikantny, wręcz parzący jak pokrzywa, chili, orzechy włoskie, kora, drewno, pieprz. W Polsce w ofercie: Diageo.
24/26,5/26,5/7=84
Hwayo X.Premium Single Grain 41% (Korea)
Beczka DO620BF1, dla Whisky du Monde. To dziwny produkt, koreańska whisky destylowana z organicznie uprawianego ryżu, starzona przez pięć lat w beczkach z białego amerykańskiego dębu i finiszowana przez pół roku w ongi (ceramicznych kadziach). Zapach słodki, sporo lakieru, orzechy, nuty bourbona. Smak przyjemny, słodki – pralinki z nadzieniem owocowym, śliwki, wiśnie. Finisz równie delikatny, słodki, elegancki, z wiśniowo-syropową nutą. Ładnie ułożone. W Polsce w ofercie: Dom Whisky.
25/25,5/25,5/7=83
Invergordon 22YO Hart Brothers 52,8% (Szkocja)
Leżakowała 22 lata w beczkach ex-bourbon hogshead. Zapach bardzo słodki – wanilia, toffie i zioła, gorzkie gruszki. Smak cierpki, sok z wiśni, kwaśne jabłka, kwaśne winogrona, tytoń, herbata, nieco soli, wędzenie. Finisz pełen migdałów, pestek wiśni, wędzenia i ciemnego słodu, piernika, czarnego chleba z rodzynkami, ze śliwką. W Polsce w ofercie: AN.KA Wines.
25,5/26,5/27,5/8=87,5