Nominowane wódki smakowe 2022

W 2022 roku oceniliśmy 2419 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2022 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane wódki smakowe. 9 najlepszych wódek smakowych jakie próbowałem w 2022 roku spośród łącznej ich liczby 127 próbek. Kolejność alfabetyczna, co ciekawe – wszystkie produkowane w Polsce.

Czarna Perła Wódka z Kwiatów czarnego bzu 40% (Polska)
Wódka o czarnej barwie i pięknym słodko-cierpkim aromacie czarnego bzu. Z delikatną nutą w zapachu czarnej porzeczki. Smak także słodko-cierpki, kwiatowo-owocowy, a jednocześnie czuć moc i czuć, że to wódka, a nie mocny likier, że główne skrzypce gra tu jednak czysty alkohol, a nie dodatki. Mimo intensywności barwy i aromatów, może być wzorem dobrze zrobionej smakowej wódki, a nie likieru, który udaje wódkę. Cała słodycz jest tu naturalna, wyciągnięta z surowców, nie czuć żadnych dodawanych cukrów. Finisz długi, kwaskowy, rześki, lekki, jest kwiatowość, nuta igliwia, zielonych szyszek i… jest dobry spirytus rektyfikowany.
5/5
29/28,5/28,5/9,5=95,5

Destyl HefeWódka 2022 40% (Polska)
Rektyfikat zbożowy z dodatkiem destylatu z osadów piwnych z krakowskiego Browaru Dwie Wieże. Zapach intensywny – chmiel, jałowiec, żywica, igliwie, tuja, mech, żywica… Las. Smak jest zaskakująco lekki, owocowy, nuty kwaskowe, zielone jabłko, chmiel, nuty nieco mdłe, słonecznikowe, ale też gorzkie, piołunowe. I dużo kwaskowych białych winogron w stylu riesling. Finisz gorzki, chmiele, goryczka, piwne nuty, ale też: słodka śliwka, słodkie jabłko, a potem cierpkość – kwaśne zielone jabłko, gorzki chmiel zamyka temat. Doskonała wódka.
5/5
29,5/29/29/9,5=97

Jonston Botanical Vodka Lime & Habanero 40% (Polska)
Zapach intensywny, rześki, bardzo przyjemny – limonka, ostra papryczka, w tle grejpfrut, cytryna. Smak pikantny, ostre papryczki, ale dopełnione limonką. Finisz ostry, paprykowy, rozgrzewający, a jednocześnie rześki, dużo limonkowej skórki.
4.5/5
27,5/27,5/27/8=90

Legacy Wódka Żytnia z Wiśnią 40% (Polska)
Kolor klasycznej wiśniówki, lekko utlenionego soku. Zapach czysty, owocowy, intensywnie wiśniowy, w stylu dawnych wiśniówek, z bardzo delikatną nutą marcepanu, ale też ze słodkimi nutami mącznymi, jakie dała żytnia wódka. W ustach bardzo cierpka, krzepka, rozgrzewająca, w tle słodsza nuta wanilii. W finiszu jest jakiś szlachetny posmak jakby to była wiśnia w rumie, jakby trunek dłużej leżakował. Duża cierpkość, choć w finiszu łagodzona słodyczą. Bardzo porządnie zrobiona wiśniówka.
4.5/5
26/26,5/27/8=87,5

Lumberhill Vodka 40% (Polska)
Mieszanka rektyfikatu oraz destylatów z żyta i ze śliwek z Podkarpackiej Destylarni Okowity. Zapach chleba ze śliwkami, z rodzynkami, mąka. Smak owocowy, kwaskowe śliwki, wytrawny. Finisz rozgrzewający, korzenno-owocowy, słodkie śliwki, miód, imbir, cynamon.
4.5/5
28,5/27/28/8,5=92

Musztardówka 4/22 41% (Polska)
Wódka zestawiona z żytniego rektyfikatu z niewielkim dodatkiem winnego destylatu, redestylowana w alembiku z gorczycą i niedużą ilością czarnego pieprzu. Wyraźny zapach gorczycy, musztardy, ziołowość, lekko lubczyk, owoce sadu. Smak słodko-cierpki: miód, śliwki, jabłka, gruszki, jest też cierpkość, kwaśne jabłka, kwaśne śliwki. Finisz ziołowy, delikatny, jest słodycz, jest troszkę ostrzejszej gorczycowej elektryczności.
4/5
25,5/26/26,5/7,5=85,5

On Spirit Żurówka 40% (Polska)
Wódka z żuru śląskiego, jak informuje producent, moc – 40%. Fermentacja mąki żytniej, destylacja w małej kolumnie, krótki proces starzenia, dodatek redestylowanych rozmaitych składników, które po zestawieniu dały niesamowity efekt. Mamy tu zapach czosnku, cebuli, zakwasu. W smaku… żurek, ze śmietaną. Genialne! I niebywale smaczne. W finiszu jeszcze biała kiełbaska i dużo czosnku oraz… czarna porzeczka. Długo pozostaje w ustach smak żurku.
5/5
28/29/28/10=95

Wolf & Oak Wódka Żytnia z greckim miodem eukaliptusowym 38% (Polska)
Żytnia wódka dominuje w aromacie – mąka, słodka mąka. I jakaś bardzo dziwne nuta trawiasta. W smaku jeszcze bardziej dziwne. Już nie ma żyta, jest słodycz miodu i niezwykła rześkość, jak eukaliptus, mentol. W finiszu powraca posmak wódki żytniej – mąki, chleba, ale z miodem i z liśćmi mięty. Niezwykłe. Miód eukaliptusowy ma zawsze rześki, mentolowy smak i to się w tej wódce udało znakomicie oddać.
4.5/5
26,5/27/27/8=88,5

Zbójecka Czarny Bez 40% (Polska)
Wyprodukowana dla firmy Smaki Podhala. Czysty, przyjemny, kwaskowy zapach soku z czarnego bzu. Smak cierpki, wręcz cytrynowy, pięknie czuć czarny bez. W finiszu jest lekko nuta kandyzowanych skórek cytryny, jest syrop czarnego bzu, są delikatnie gorzkie pektynowe nuty, lekko suszona papryka w tle. Bardzo rześkie i przyjemne.
4.5/5
28/28,5/28,5/8,5=93,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.