23 września w cyklu Mocny Poniedziałek odbyło się spotkanie z gorzelnią Podole Wielkie. Gościem był Michał Paszota, który przedstawił swoje najnowsze produkty – trzy nowe okowity piwne, które powstały we współpracy z AleBrowar z Lęborka. Podole Wielkie każdego roku prezentuje trzy nowe okowity piwne, z różnych piw, niektóre dodatkowo starzone w beczkach, w poprzednich latach były to m.in. beczki po rumie, tequili czy whisky Laphroaig, a wśród destylowanych piw flagowe produkty AleBrowaru: El Fruto, Salty Barbara, The Pastry Master, Rowing Jack, Hard Bride i Crazy Mike. Okowity świetnie oddają charakter piwa, zwłaszcza aromaty wykorzystanych chmieli.
Hard Bride 2021 (42%)
334 butelki, okowita długo leżakowała w stalowych zbiornikach. Przyjemny zapach siana, polnych kwiatów, chmielu, delikatnej goryczki, jabłek, lekko cytrusów. W smaku jest sporo cytrusów i jabłek – grejpfrut, kwaśno-gorzkie jabłka, nuta pieprzna, pikantna i muszkatowe winogrona. Finisz ostry, rozgrzewający – imbir, ziele angielskie, gorzkie pomarańcze, muszkat.
28/27/27/8=90
Hard Bride 2021 Tokaj Cask Finish (44%)
324 butelki, dziewięć miesięcy leżakowania w beczce po słodkim winie Tokaj szamorodni. W zapachu polne kwiaty, chmiel, ale też słodycz miodu, moreli, brzoskwini, karmelu. W ustach bardzo owocowo – słodkie, dojrzałe gruszki, morele, brzoskwinie, nektarynki, w tle cytrusy i kwaskowe jabłka, delikatny chmiel. W finiszu miód i propolis, pieprz i goryczka, imbir, chmiel, spora kwasowość. Piękny mariaż nut piwnych i słodkiego Tokaju.
28/28,5/29/9=94,5
Crazy Mike 2022 Potato Okowita Cask Finish (46%)
336 butelek, rok leżakowania w beczce po okowicie ziemniaczanej z amerykańskiego dębu, pierwotnie po bourbonie. Zapach bardzo rześki: grejpfrutów, limonki, chmielu, goryczki, do tego dochodzi intrygujący aromat zielonego ogórka wyciągnięty z beczki po okowicie ziermniaczanej. W ustach także bardzo rześko, kwaskowo, jest też lekka słoność, dużo limonki, grejpfrut, ale też mango i ziołowość, goryczka, chmiel. W finiszu dochodzą najpierw nuty pikantne – pieprz, ziele angielskie, imbir, potem kwaskowe – kwaśne jabłka.
28,5/28,5/28,5/9=94,5