Old Malcolm Brown Distillery

W centrum Dundalk w latach 1800-1925 działała Malcolm Brown Dundalk Distillery – Co. Louth. Robiono tu whiskey typu pot still, trzykrotnie destylowaną, m.in. znaną do dziś markę Tyrconnell (obecnie powstaje w zakładach Cooley). Potem była tu wytwórnia papierosów, a obecnie jest muzeum miejskie, m.in. z małą ekspozycją poświęconą tradycjom whiskey w Dundalk.


Założyli ją w 1800 roku James Gillichan i Peter Goodbey, w miejscu gdzie od początku XVIII wieku funkcjonował browar. Już pięć lat później współwłaścicielami stali się szkoccy przedsiębiorcy, James Reid i Malcolm Brown. Od 1813 roku działała pod nazwą Malcolm Brown and Co. W tamtych czasach był to ogromny zakład z dwoma kominami, z których jeden był wręcz kuriozalnie wielkich rozmiarów, z potężnym kamiennym magazynem beczek (to w nim dziś jest muzeum), z własną słodownią. Zatrudniali ponad 150 osób. Mieli też opatentowany własny system destylacji – trzykrotnej w… czterech alembikach. Produkowali zarówno whiskey pot still jak i patent still (destylacja ciągła), co pozwalało na wypuszczanie 20 tys. galonów spirytusu tygodniowo. Całość napędzana była parowo. Mieli też dziewięć magazynów, w których spoczywało ok. 7 tys. beczek. Butelkowali nawet whiskey dziesięcioletnie, co w tamtych latach było rzadkością.
W 1912 roku destylarnię przejęła szkocka grupa DCL. Ponieważ Szkoci wybudowali wcześniej własną Phoenix Park Distillery w Dublinie, więc tak wielkie moce produkcyjne nie były im potrzebne i zakład w Dundalk został zamknięty, a potem zamieniono go w drożdżownię. Produkowano tu specjalną odmianę drożdży gorzelniczych o nazwie skylark, którą opracował jeszcze w czasach świetności destylarni, w 1898 roku, mistrz destylacji Allan Peter Swan. W 1925 roku Malcolm Brown Dundalk Distillery została ostatecznie zlikwidowana. Sławny komin, największy jaki kiedykolwiek wybudowano w Irlandii, został rozebrany w 1933 roku. Poza wytwórnią papierosów dawne budynki destylarni i słodowni wykorzystywano jako magazyny. Dziś poza muzeum jest tu biblioteka miejska.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.