Wizyta w destylarni Busnel

Firmę założył w 1910 roku Ernest Busnel. Distillerie Busnel dostępna jest dla zwiedzających, leży przy drodze do Lisieux, kilka kilometrów od Cormeillse. Podstawowe kalwadosy w ofercie firmy to: Busnel VSOP, Busnel Fine, a także starzone 12-, 15- i 20 lat, ponadto edycje kolekcjonerskie w karafkach. Firma butelkuje też Pommeau de Normandie. Dziś do firmy należy też marka kalwadosu Anée, który produkowany jest od 1919 roku. Od 2003 roku należą do grupy Martiniquaise, wcześniej byli w koncernie Pernod Ricarda.


Cormeilles to bardzo ładne miasteczko z typowymi normandzkimi domami. Do dziś zachowały się magazyny Busnel z 1910 roku. Początkowo był tam zakład produkujący tylko cydr. Produkowane tu kalwadosy z Busnel z apelacją Pais d’Auge mają w nastawie 70% gorzkich jabłek. Destylowane są w szarentyjskich alembikach, dwukrotnie, ja koniak. Kalwados Anée ma apelację A.O.C. i destylowany jest w kolumnach. Przed fermentacją mieszają razem różne gatunki jabłek, potem miażdżą je razem, wyciskając sok. Auge to nazwa regionu, ale i pojemnika, do którego spływa wyciskany sok owoców. Od października do grudnia przerabiają 10-15 tys. ton jabłek. 10 kilogramów jabłek daje tylko 1 l kalwadosu o mocy 42%. Tona jabłek daje 600-800 l soku. Do soku nie dodaje się wody, sok fermentuje przez sześć tygodni bez dodatku cukru i drożdży. Powstaje cydr o mocy ok. 5,5-6,5%. Busnel nie robi cydru, zajmuje się tylko destylacją, cydr butelkuje, ale robi go podwykonawca. Z 1000 l cydru powstaje 60 l 70% spirytusu w kolumnie. Pierwsza destylacja trwa 6 godzin, druga 12 godzin. Destylacja zaczyna się w styczniu i trwa do czerwca. W lipcu czyszczą maszyny a sierpień jest wolny. Tylko cztery osoby obsługują destylację. Miedziane alembiki ogrzewane są gazem. Butelkują 5000 flasz na godzinę, maszynę obsługują cztery osoby. Do 1967 roku butelkowali 900 flasz na godzinę przy tej samej liczbie pracowników. Kalwadosy w karafkach – 20- i 22-letnie – butelkowane są ręcznie. Rocznie robią 1,5 mln l spirytusu. Używają głównie beczki o pojemności 350 l. Starzenie zaczynają w nowych beczkach, gdzie spirytus leżakuje dwa lata, potem trafia do beczek używanych. Na blendy składa się destylat z 4-5 beczek. Najmłodsze mają dwa lata, kiedy są butelkowane. Mają też kalwadosy rocznikowe, czyli millesime. Do starzenia używają tylko francuskiego dębu, a niektóre beczki mają ponad sto lat. Marka Anée ma osobny magazyn starzenia, tu wykorzystywane są tylko stare beczki i wielkie beczki o pojemności 1170 l a także 3000 l, by ograniczyć kontakt destylatu z drewnem, w efekcie powstaje ostrzejszy kalwados, o bardziej jabłkowym aromacie. Roczne odparowanie, czyli angels share, to ok. 3% zawartości beczki.
Zwiedzaniu towarzyszy degustacja, na miejscu jest sklepik, gdzie można kupić wszystkie wyroby firmy Busnel. Zachwycił mnie kalwados Anée, w Polsce nieznany, o ostrym i wyrazistym smaku, z nutami tytoniu, wspaniałe są zwłaszcza starsze roczniki. Szczególnie warte polecenia są kalwadosy 15- i 20-letnie. Firma produkuje też likiery, poza typowym dla regionu Pommeau, także krem mleczny czy likier o smaku cytrusowym – wszystkie na bazie młodego kalwadosu.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.