Panama ze szkockim finiszem

11 października w salonie M&P Strzelecka odbyła się degustacja rumów z serii Macnair’s Exploration. To marka wprowadzona przez GlenAllachie w 2021 roku, a za dobór beczek odpowiada master distiller Billy Walker. Co ciekawe, część z tych rumów była finiszowana w beczkach po torfowych whisky.

Rumy z Panamy cechuje słodki lub bardzo słodki charakter. Typowe dla regionu są nuty: czekolady, wanilii, orzechów. Na Panamie wykorzystuje się własną trzcinę cukrową, która rośnie w dużo bardziej suchym klimacie, niż np. na Dominikanie czy Kubie. Jednocześnie sukcesy rumów z Panamy to w dużym stopniu zasługa kubańskich emigrantów, którzy przenieśli tu doświadczenia z własnych destylarni, z czasów przed rewolucją Fidela Castro.
Najważniejszy producent Panamy to Varela Hermanos S.A., firma znana m.in. z marki Ron Abuelo (a lokalnie też Herrerano czy Cortez). Destylarnia powstała w 1936 roku, data na butelkach 1908 odnosi się do początku firmy, kiedy hiszpański kupiec Don José Varela Blanco założył pierwszy w Panamie młyn cukrowy w miejscowości Tekel.
Rumy z Panamy destylowane są w kolumnach z melasy, są dosładzane. Do leżakowania wykorzystywane są zarówno beczki z amerykańskiego dębu, w tym po bourbonie, jak i beczki po sherry.
Z Panamy pochodzą m.in. następujące znane na świecie marki: Abuelo, Cana Brava, Carta Vieja, Grander Rum, Malecon, Marti, Origenes, Pacific Rum, Red Rum, Ron De Jeremy,
Yolo Rum czy Zafra. Działają tu aktualnie trzy destylarnie: Hacienda Carta Vieja, Ingenio San Carlos (PILSA) i Varela Hermanos.

Macnair’s Exploration Rum 7YO Panama (46%)
Po wcześniejszym leżakowaniu w amerykańskim dębie w słońcu Panamy rum trafił do zimnej Szkocji, a Billy Walker zdecydował, by alkohol dodatkowo finiszować w beczkach: z dziewiczego dębu, po bourbonie oraz po czerwonym winie. W aromacie kakao, wiórki kokosowe, śliwki w czekoladzie. Smak: kokosanki, pieprz, lekko cierpki, jabłka. W finiszu mleczna czekolada z kokosem, herbata, ale też pieprz i imbir.
22/21/21/6=70

Macnair’s Exploration Rum 15YO Panama (46%)
Piętnastoletni rum, tak samo jak edycja siedmioletnia najpierw leżakował w amerykańskim dębie, a potem w beczkach: z dziewiczego dębu, po bourbonie oraz po czerwonym winie. W aromacie nuty octanowe, śliwki w occie, balsamico jabłkowe. W smaku słodki tytoń, lekko pieprzny, lekko słony, kora, drewno, imbir, żeń-szeń. Finisz to herbata i słodki tytoń, przesuszający, słony, są też nuty wyraźnie pikantne, imbir, a nawet czili.
26/26/26/7,5=85,5

Macnair’s Exploration Rum 7YO Peated Panama (46%)
Rum najpierw leżakował w beczkach z amerykańskiego dębu, a po przewiezieniu do Szkocji w beczkach po dymnych whisky GlenAllachie. Zapach wędzonych śliwek, dymu, śliwkowe balsamico, lekko wanilia. Smak słodko-cierpki, ognisko, nuta medyczna, bardziej w smaku jak whisky niż rum. W finiszu powraca rumowość, dużo imbiru, sól, przyprawy korzenne, solony ananas, wędzone wiórki kokosowe. Bardziej smakuje jak whisky, niż jak rum.
25,5/26/27/7,5=86

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.