Niewielka publikacja, przedstawia 20 najciekawszych winnic w Małopolsce, tych które świadczą usługi enoturystyczne i oferują własne, gotowe już wina. Ponadto Wojciech Bosak wymienia adresy 48 innych winnic w tym regionie, a łącznie posadzono w Małopolsce już ok. sto winnic. „Z uwagi na warunki naturalne Małopolska jest szczególnie predysponowana do produkcji wysokiej klasy win białych” – pisze autor. „Są to z reguły wina świeże, o dobrej kwasowości, dość aromatyczne, nawiązujące do stylu białych win środkowoeuropejskich”. Coraz więcej jest też udanych win czerwonych, które „nieraz potrafią zaskoczyć dojrzałym owocem i niemal południowym charakterem”.
Wojciech Bosak pisze nie tylko o winnicach i stylu małopolskich win, ale też o dominujących tu odmianach winorośli (częściej mieszańce niż vitis vinifera), o swoistym terroir, ale też o długiej historii winiarstwa w regionie, sięgającej X wieku. Wawelska winnica jest najstarszą zarejestrowaną przez archeologów uprawą winnej łozy, jaką jak dotąd odkryto na ziemiach polskich. A najdłużej utrzymującym się ośrodkiem małopolskiego winiarstwa było opactwo w Tyńcu. Winorośl posadzili tu w XI wieku mnisi przybyli z Lotaryngii.
Choć skromnych rozmiarów, publikacja jest bogatym kompendium wiedzy o winnicach regionu, a zapewne wraz z rozwojem Małopolskiego Szlaku Winnego doczekamy się znacznie obszerniejszego wydania.