Rękodzieło z beczek

Bieniasz Barrels Rękodzieło „Certyfikowany Twórca Rękodzieła”, to pracownia prowadzona przez Iwonę i Piotra Bieniasz, dają drugie życie beczkom po whisky. On jest z zawodu strażakiem, żona mgr ekonomii/menager, mają dwójkę dzieci, syna i córkę. Piotr z drewnem pracuje od 15 lat.

– Wszystko zaczęło się od tego, że we własnym domu zawsze chcieliśmy mieć barek z autentycznej beczki dębowej po whisky, która gdzieś nam mignęła w tv – wspomina Piotr. – I taki barek się pojawił, jest to beczka od Kelvin Cooperage i nadal stoi w salonie i już dawno jest za mała… czas na drugą 
Okazało się, że to się podoba rodzinie i znajomym i… tak powstał pomysł na drogę usianą beczkami… Rzemiosło/renowacja beczek i nadanie im innego oblicza… rękodzieła.
Od 2020 roku zdobywają doświadczenie w pracy z beczkami, ich wiedza jest poparta literaturą, konsultacjami z różnymi środowiskami, fachowcami jak pracować z beczkami, ogólnie drewnem, jak je wzmacniać, czym kryć i zabezpieczać, jak tworzyć coś by było zdrowe dla twórców, ale i dla użytkowników oraz by było żywotne, niepowtarzalne i unikatowe.
Dziś w ofercie mają największy w Polsce asortyment wyrobów z beczek dębowych (barki, półbarki, ławy, stoliki, świeczniki, tace, lampki małe i duże, wiszące i stojące, lustra, podstawki, półki, otwieracze, ozdoby personalne, świąteczne i inne).
– Beczki nas zauroczyły jeśli tak można to nazwać. Ich historia i wykonanie, zapach, wypalenie, piękno słoi drewna, budowa samej klepki, urozmaicenie wykonania (gdzie na pierwszy rzut oka beczka to beczka) świadomość, że nie ma dwóch takich samych i oczywiście ekologia. Nasze rękodzieła są w pełni ekologiczne i dają świadomość nabywcy, że tym sposobem staje się pro ekologiczny. Nie sztuką jest kupić coś nowego, sztuką jest zrobić ze starego coś nowego, nam to wychodzi. Wiemy, że to co tworzymy jest nie tylko inne i ekskluzywne, ale jest głównie dla ludzi naprawdę świadomych czym jest rękodzieło, a idąc dalej czym jest alkohol leżakowany w beczkach, jest dla ludzi, którzy wiedzą skąd to co było w kieliszku się wzięło… Ano z beczki… To jej główna zasługa i ona oddaje z siebie to co najlepsze. Dąb nie bez powodu jest nazywany drewnem królów – opowiada Piotr Bieniasz.
W tym roku jako twórcy rękodzieła z beczek dębowych otrzymali tytuł „Certyfikowani Twórcy Rękodzieła”, który został nadany przez największą w Polsce organizację samorządu rzemiosła artystycznego – Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów, na czele z prezes Olgą Werbeniec. W materii beczek dębowych jako jedyni w Polsce mają ten tytuł, co jest ogromnym wyróżnieniem. Tytuł ten jest zwieńczeniem ogromu pracy nad projektem, do którego wykonania zainspirowała twórców historia polskiej marki J.A. Baczewski, stąd jego wykonanie to połączenie beczek dębowych i polskiego dębu.
Jeśli ktoś szuka ciekawych projektów związanych z beczkami po whisky, albo chciałby dać starym beczkom szansę na nowe życie, może napisać do Piotra: bieniasz.barrels@wp.pl.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.