Angelika Larkina z Estonii wygrała pierwsze międzynarodowe zawody barmańskie w miksowaniu likieru Riga Black Balsam, jednego z najstarszych bitterów, których receptury dotrwały do naszych czasów. Organizatorem imprezy, która odbyła się 25 listopada w klubie Crystal w Rydze, był właściciel marki, Amber Beverage Group oraz stowarzyszenie barmanów Latvian Bartenders Federation. Wzięło w niej udział 48 barów z 11 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Izraela, Indii. Receptura ziołowego likieru Riga Black pochodzi z 1752 roku, opracował ją lokalny aptekarz, Abraham Kunze. Sprzedawany w tradycyjnych ceramicznych flaszach, obecnie oferowany jest w trzech wersjach: klasycznej gorzkie, z dodatkiem soku z czarnej porzeczki oraz z dodatkiem rumu.
Impreza Riga Black Balsam Global Cocktail Challenge rozpoczęła się od master class z udziałem Petera Dorelli, który od 52 lat jest barmanem, pracował w barach całego świata, w tym w słynnym barze hotelu Savoy w Londynie. – Mam ponad 70 lat i czuję się świetnie, wciąż z pasją staję za barem. Ludzie pytają jak to możliwe. Odpowiadam im, że alkohol konserwuje. W porównaniu do lat, kiedy zaczynałem wszystko się zmieniło, bary były ponurymi miejscami z kilkoma butelkami alkoholu, dziś są kolorowe, a wybór trunków jest oszałamiający. Mamy złotą erę barów i złote czasy dla koktajli. Dobry barman powinien tak pracować żeby ludzie przychodzili do baru dla niego, nie dla drinków. Trzeba tworzyć atmosferę baru. Komunikacja z klientem to sprawa kluczowa w naszym zawodzie. Trzeba kochać tą pracę, wtedy jesteśmy cały czas uśmiechnięci, a uśmiech to pierwszy krok do nawiązania kontaktu – mówił Peter Dorelli.
Zwyciężczyni konkursu, Angelika Larkina, ma 34 lata, jest barmanka w klubie EBA Koolituskeskus. Jej drink o nazwie 6 Elements składał się z likierów: Riga Balsam Elements, Riga Balsam Currant, Chambord, a także sherry fino i likieru wiśniowego. Zwyciężczyni otrzymała 3000 euro. Kolejne nagrodzone miejsca w konkursie zajęli barmani z Łotwy, którzy najlepiej znają tajniki miksologii czarnej Rygi: Juris Ķēniņš, Eduards Trofimčuks, Rihards Piternieks, Inguss Reizenbergs i Olegs Hindogins.
– Sam lubię klasyczne drinki: niewiele składników, wyrazisty smak. Trunek, który składa się z tak wielu ziół jest szczególnie interesujący, niewiele jest tego typu likierów na świecie. Alkohole bardzo aromatyczne stają się ostatnio modne, a w tym przypadku mamy dodatkowo do czynienia z trunkiem o bardzo długiej historii. Koledzy z barów w Nowym Jorku mogą mi zazdrościć, że mogłem uczestniczyć w takim wydarzeniu – mówi Philip Duff, barman i członek jury.
– Udało się tu zgromadzić najlepszych barmanów z różnych krajów. Miksowanie Riga Black Balsam nie jest łatwe, wymaga dużej wiedzy barmana. Balsam to wyciąg 24 ziół, sam w sobie jest bardzo aromatycznym koktajlem – mówi Raitis Akeblums, prezes Łotewskiego Stowarzyszenia Barmanów.
– To unikatowe przedsięwzięcie w historii naszego balsamu. Jego receptura jest bardzo stara, ale dziś pokazujemy go w sposób zupełnie inny, nowoczesny. Takie zawody pozwalają odkryć zupełnie nowe nuty smakowe nawet w tak starym trunku jakim jest Riga Black Balsam – mówi Valters Kaže z Amber Beverage Group.
– Nie jest łatwo atrakcyjnie pokazać w drinku napój, który jest czarny. Chodzi bowiem nie tylko o to żeby wydobyć aromaty i smak, ale także pokazać atrakcyjny wizualnie trunek. Wczoraj spróbowałem ten likier po raz pierwszy i się zachwyciłem. To coś zupełnie innego niż likiery ziołowe, które dotąd znałem – komentował na gorąco Peter Dorelli, który także zasiadł w jury.
Sprawność barmanów robiła duże wrażenie. Pod względem wizualnym podczas pokazów miksologii najciekawiej zaprezentowały się barmanki z Rosji i Estonii. Drinki najczęściej dekorowano owocami lub kwiatami, liśćmi, ziołami, czasem laskami cynamonu, dużą rolę odgrywało wykorzystane szkło. Czarny kolor likieru na pewno stanowił duże wyzwanie, ale niemal wszystkie drinki prezentowały się kusząco.