20 lutego Krzysztof Piaseczny znany z projektu Rum Explorer zorganizował spotkanie degustacyjne z Benjaminem Boothee, twórcą marki rumów Tamosi.
Benjamin urodził się w Wielkiej Brytanii, matka jest z Gujany, ojciec z Jamajki, a butelkuje swoje rumy w Holandii, zarówno blendy z kilku krajów (np. Barbados-Jamajka-Panama czy Gujana-Jamajka), jak i z poszczególnych destylarni z mocą beczki. Skupowane na Karaibach rumy są potem dodatkowo leżakowane w Holandii, czasami z wykorzystaniem beczek po likierowych europejskich winach. Firmę założył w 2017 roku, ale pierwszą butelkę wypuścił w 2020 roku na miesiąc przed lockdownem.
Tamosi Guyana/Jamaica Heritage Blend (56%)
Mieszanka ciężkiego estrowego alembikowego Hampden HGML i LROK oraz lekkiego kolumnowego rumu z Diamond Distillery. Zapach słodki – landrynkowo-bananowo-ananasowy. W tle słodki tytoń, cukierki ziołowe. W ustach oleiste, dużo egzotycznych owoców, nuty wapna, siarki, ale też słodkie śliwki. Finisz długi, ciężki, słodki, oleisty, syropowy – syrop z banana, ananasa, marakuji. Melasa i landrynki.
26,5/26,5/27/8=88
Tamosi Venezuela 2005 CADC 17YO (61,9%)
Rum melasowy destylowany w kolumnie w Corporation Alcoholes del Caraibe S.A., firmy znanej głównie z marki rumu Pampero. Leżakował 12 lat w beczkach po bourbonie i francuskim dębie w Wenezueli, a potem jeszcze rok w Liverpoolu i cztery lata w Amsterdamie. Butelkowany w 2022 roku. W zapachu masa słodkiego kokosa, wanilii, czekolady z kokosem, słodkiego tytoniu. Smak kokosowy, nie przesadnie słodki – gorzka czekolada i orzechy. Finisz słodko-cierpki, syrop, żywiczność, dużo czekolady i kokosa.
21/21/20,5/7=69,5
Tamosi Haubariria Guyana 31YO Enmore (52,6%)
Rum Gujany, Demerara ze starej destylarni Enmore (obecnie Diamond) z 1991 roku, destylowany w liczącym sobie 250 lat drewnianym alembiku Versailles, trzcina cukrowa na melasę pochodzi z plantacji Lusignan. Jest to projekt zrealizowany wspólnie ze społecznością Arawaków, na etykiecie jest totemiczny ptak Arawaków – Harpia Wielka. Zapach intensywny, korzenny, nuty drzewa sandałowego, cynamonu, gałki muszkatołowej, imbiru, śliwek, starej wytrawnej madery, tytoniu. W smaku – kwaśne i słone owoce, głównie wiśnie, ale też jabłka, tytoń, pieprz, anyż, goryczka, eukaliptus. Finisz to gorzki tytoń, głóg, jarzębina, stare drewno, mocno utleniona stara wytrawna madera, skóra, anyż, nieco pieprzu, nieco imbiru, papryki.
27,5/27,5/28,5/8,5=92
Tamosi Demerara 2008 Diamond Still SV (55%)
Destylowany w aparacie Coffeya w Diamond Distillery. Cztery lata leżakował w tropikalnym klimacie Gujany, potem dziesięć lat w Europie. Finiszowany w beczce po irlandzkiej whiskey Green Spot. Zapach słodki, miodowy, wanilia, czekolada, kakao, cynamon. Smak przyjemny, słodko-cierpki – kakao, orzechy włoskie, migdały, tytoń, propolis, suszona śliwka, suszona morela, anyż. W finiszu słodka kawa, kakao, słodki tytoń, skóra, suszone śliwki, rodzynki, lekko kokos.
24/26,5/27/8=85,5
Tamosi Trinidad 2000 22YO (57%)
Rum melasowy z TDL (Angostury), 16 lat w tropikalnym klimacie Trynidadu plus sześć lat w Holandii. Zapach słodkiego tytoniu, anyżu, kakao, orzecha włoskiego, cynamonu, wanilii, kokosa. Smak jest cierpki, wytrawny, ściągający, taniczny – tytoń, orzechy włoskie, kwaśne tropikalne owoce, do tego: wanilia, cierpki kokos. Finisz nieco pikantny – imbir, anyż, kwaśny tytoń, śliwki, rodzynki i kokos.
26/26,5/26,5/8=87