11 grudnia Krzysztof Piaseczny, twórca projektu Rum Explorer, zaprezentował młodego holenderskiego bottlera i producenta – markę RummieClub. Gościem była Judith de Bie, która przedstawiła koncept i próbowane butelki.
Degustacja została podzielona na trzy tematyczne części. Na początek edycje finiszowane w różnych małych beczkach: RummieClub ex-Cognac (43,8%), RummieClub ex-Sherry (50,6%) i RummieClub ex-Madeira (49%). Następnie dwa bliźniacze projekty: RummieClub Perfect Dram – American Oak – quercus alba (55,7%) i RummieClub Perfect Dram – European Oak – quercus robur (56,6%). Ten sam rum poróżniono zalewając do dwóch różnych beczek – dębu amerykańskiego na 522 dni oraz europejskiego na 516 dni. I na koniec świeży, biały rum RummieClub Sugar Cane Juice Rum (50,7%) i RummieClub Dunder Edition (59,6%) – fermentacja z wykorzystaniem dzikich drożdży, z dodatkiem dundru po wcześniejszej fermentacji oraz później 2 lata w beczkach – początkowo w dziewiczym amerykańskim dębie oraz finisz w beczce po bourbonie.
Judith i Martijn prowadzą w Amsterdamie sklep pod szyldem RummieClub. Oferują tam nie tylko rumy z całego świata, także inne alkohole, organizują degustacje. Maja bardzo małą destylarnię, wyposażoną w prosty holenderski aparat Istill500. To 500 l zbiornik ze stali nierdzewnej i kolumna z miedzianymi wsadami. Do produkcji własnych rumów używamy głównie organicznej melasy z Paragwaju. Zużywają ok. 100 l melasy na 500 l fermentacji. Proces fermentacji jest inny dla poszczególnych rumów. Większość fermentacji trwa około 6-10 dni i nie jest kontrolowana temperaturowo. Mają także krótszą fermentację, ok. 5 dni, prowadzoną bezpośrednio w zbiorniku Istill500, która jest kontrolowana temperaturowo, w niższych temperaturach. Przeprowadzają również fermentację trwającą od 10 do 20 dni, podczas której starają się zwiększyć kwasowość i poziom estrów, czasami dodają też dunder. Używane odmiany drożdży dają owocowy i intensywny smak.
– W przypadku niektórych naszych rumów, takich jak nasz overproof, ekstrahujemy własne drożdże z owoców i kwiatów w naszym ogrodzie, np. malin. Podczas poszukiwań pożądanego smaku, dzikie drożdże dały nam bardzo dobre rezultaty. Niektóre z naszych fermentacji pozostają otwarte, a drożdże komercyjne współpracują z niektórymi dzikimi drożdżami i bakteriami. Istnieje wiele czynników, takich jak pogoda, które odgrywają rolę w fermentacji, dlatego każda fermentacja jest wyjątkowa – opowiada Judith de Bie.
Fermentacja kończy się przy mocy alkoholu ok. 8-10% (5-6% w przypadku dzikich drożdży). Destylat odbierają z mocą 75-80%, a do beczek wlewają z mocą 60%. Butelkowanie jest ręczne.
Rummie Club ex-Cognac (43,8%)
Rum był leżakowany przez dwa lata w beczce po koniaku, a potem został przelany do beczki po bordoskim winie canneau. Zapach lekki, winogrona, jabłka, gruszki, sadza. Smak mega owocowy, dużo jabłek, gruszek, moreli, marakuji. Finisz głęboki, dużo dojrzałych gruszek i kwaskowych jabłek, hibiskus, gorzka herbata.
27,5/28,5/28,5/8,5=93,5
Rummie Club ex-Sherry (50,6%)
Rum leżakowany w beczce po słodkim sherry pedro ximenez. Zapach wiśni, śliwek, czekolady, pralinek z suszoną wiśnią, rodzynek, suszonych moreli. Smak czekolady z wiśnią, delicji wiśniowych, powideł śliwowych, kokosa. W finiszu nuta naftowa, delicje śliwkowe, suszone wiśnie, suszone maliny, tytoń.
26,5/26,5/26,5/7,5=87
Rummie Club ex-Madeira (49%)
Producent nie informuje jaka madera była wcześniej w beczce, ani ile czasu trwała maturacja. Zapach tanin, tytoniu, śliwek, moreli. W smaku śliwki, morele, gruszki, tytoń, sadza, lekki pieprz. W finiszu skóra, tytoń, herbata, hibiskus, słoność.
29/28/28,5/8,5=94
Rummie Club American Oak (55,7%)
522 dni w nowej beczce z amerykańskiego dębu. Zapach śliwek, renklody, nuta sadzy, śliwki w popiele, rokitnik. W smaku śliwki, morele, renklody, mirabelki, tytoń. W finiszu wiśnie suszone wiśnie, morele, rodzynki, suszone śliwki, suszone czarne oliwki, tytoń i anyż.
26,5/27/26,5/7,5=87,5
Rummie Club European Oak (56,6%)
516 dni w nowej beczce z europejskiego dębu. Zapach słodu, śliwek, sadzy, wędzonych śliwek. Smak słony, wędzony, słone wędzone śliwki, lukrecja, słony anyż. Finisz potężny, wędzone śliwki, dużo nut naftowych, sól, figi, daktyle.
27/27,5/28/8=90,5
Rummie Club Sugar Cane Juice (50,7%)
Jednorazowy eksperyment, rum zrobiony z soku z trzciny cukrowej z Wietnamu, edycja liczyła tylko 27 butelek. Piękny, rześki zapach destylatu z soku trzciny cukrowej. Nuta bananowa, marakuja, mango. W smaku oleiste, lekka nuta tytoniowa, banany, mango. W finiszu mango i melon, nafta i cytrusy, limonka, fermentująca limonka, tytoń, sadza.
28,5/28,5/28,5/8=93,5
Rummie Club Dunder Edition (59,6%)
Bardziej estrowa pozycja z wykorzystaniem dundra. Wspaniały zapach mniszka lekarskiego, rumianku, herbaty, suszonych śliwek. W smaku śliwki, wędzone śliwki, wędzone morele, sadza. W finiszu nuty herbaciane, ziołowe, wędzone śliwki, suszone morele.
28,5/28,5/28,5/8,5=94