28 czerwca w salonie M&P Strzelecka odbyła się degustacja trzech specjalnych butelkowań koniaków z Petite Champagne, z piwnic Lhèraud.
Petite Champagne to region obejmujący powierzchnię 66 tys. ha, z czego 15 tys. ha zajmują winnice. Dominują tu nasadzenie ugni blanc, ale są też colombard i folle blanche. Gleby są wapienne i piaskowe, gliniaste, z niewielką warstwą kredy. Płytkie, winorośl ma bardzo dużo dostępu do wody, teren jest zbyt żyzny na wysokiej klasy wina. Wpływ morskiego klimatu wyraźny.

Koniaki z Petite Champagne są delikatniejsze, bardziej owocowe niż te z Grande Champagne. Często eau-de-vie z obu regionów są mieszane ze sobą, wówczas na etykiecie znajdziemy informację Fine Champagne. Aromaty owocowe i kwiatowe, w smaku bakalie. Zwykle dojrzewają wolniej by nabrać tanin i rancio niż koniaki z Grande Champagne.
Rodzina Lheraud od pokoleń zajmuje się uprawą winorośli w regionie Charente, kroniki wskazują na 1680 rok, kiedy to plantację zaczął prowadzić Alexandre Lhèraud. Obecnie do firmy należy ok. 80 ha winnic w Petite Champagne: 70% to szczepy ugni blanc, 15% folle blanche i 15% colombard. Jednak destylacją koniaków zainteresowali się dopiero w latach 60. XX wieku, a pod własną marką trunek wprowadził na rynki w 1971 roku Guy Lhèraud. Dziś produkują nie tylko koniaki, także: likiery, Pineau des Charentes oraz armaniaki. W 1998 roku kupili firmę Baron G. Legrand w regionie Bas Armagnac wraz z zasobną piwnicą starych trunków.
Zestawiają koniaki wyłącznie z własnych winogron, a część oferty stanowią koniaki rocznikowe. Wszystko jest robione ręcznie, proces destylacji nie jest sterowany komputerowo. Początkowo pani Anreé Lheraud własnoręcznie wykonywała i naklejała etykiety na ich koniaki. Za destylację odpowiadają Guy, Laurent i Jean-Charles Lheraud, trzy pokolenia rodziny. Pierwsza destylacja odbywa się w kotłach o pojemności 1500 l, druga w 2500 l. Kupują nowe beczki ze stosunkowo młodego dębu, który ma ok. 40 lat. Trzy lata beczki spędzają na powietrzu zanim zostaną napełnione.
Dystrybutorem marki w Polsce jest firma M&P.

Oceny Lhèraud VSOP M&P Sélectionne  zamieszczaliśmy tutaj: https://spirits.com.pl/lheraud-mp-selectionne/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail