Filippo Maria Olivi di Briana
Urodzony we Francji, z włoskich rodziców, wychowany w Szwajcarii, a później wykształcony w Stanach Zjednoczonych. Po studiach Filippo przeprowadził się do Hongkongu i spędził 25 lat na budowaniu firmy handlowej. Ostatecznie jego działalność rozszerzyła się od rolniczych terenów Ameryki Łacińskiej po wschodzących gigantów przemysłowych Azji.
Dwie dekady temu, podróżując po paragwajskiej wsi, Filippo otrzymał od miejscowego plantatora trzciny cukrowej kieliszek caña Paraguaya. „To było oszałamiające”, wspomina. „Głębia, czystość i charakter tego ręcznie robionego trunku wywarły na mnie niezatarte wrażenie. Nie przypominał niczego, czego kiedykolwiek próbowałem. W tym momencie złożyłem sobie cichą obietnicę: pewnego dnia podzielę się tym sekretem Indian Guaraní ze światem”.
Dopiero jednak w 2018 roku Filippo zaczął realizować marzenie o własnym rumie.—Pierwsza próbna dostawa rumu El Supremo została wysłana do Włoch, a następnie do Francji, Szwajcarii i Singapuru. Odzew był znakomity, a zapasy zostały prawie wyprzedane na początku 2020 roku.
Następnie nadeszła pandemia COVID i eksport z Paragwaju stał się prawie niemożliwy.
Pod koniec 2023 roku El Supremo zostało ponownie wprowadzone na rynek, stając się oficjalną marką eksportową CAPASA, najstarszej i jedynej krajowej destylarni w Paragwaju, założonej w 1909 roku i wspieranej przez rząd Paragwaju.
Rum El Supremo
Jest destylowany z lokalnej odmiany trzciny cukrowej zwanej caña Paraguaya. Robiony z czystego soku z trzciny cukrowej (nie melasy), ręcznie zbieranej w sezonie zimowym, aby uzyskać optymalną zawartość cukru. Styl ten lokalnie nazywa się ron agrícola. Zwykle ma świeże, trawiaste profile smakowe. Powolna, naturalna fermentacja trwa 48-72 godziny dla wzmocnienia aromatycznych estrów. Destylacja w tradycyjnym miedzianym aparacie kolumnowym. Leżakowane w pojedynczych beczkach, nie mieszane w systemie solera. Każde stwierdzenie wieku (5, 8, 12, 18) odzwierciedla prawdziwe, całoroczne starzenie, mieszane tylko z beczek o tym samym wieku. Najpierw rum leżakuje w incienso marrón (rodzimym drewnie Paragwaju), a następnie w dębie francuskim. Pierwszy etap dodaje ziemistych, żywicznych tonów, a dąb francuski dodaje tanin i wanilin. Warunki subtropikalne przyspieszają starzenie. Rum butelkowany jest bez dodatku cukru, karmelu, aromatów ani barwników.