Słowacka firma GAS Familia ze Starej Lubowli jest producentem znakomitych wódek czystych klasy premium – Goral oraz Goral Master. Pod marką Goral produkują jednak także destylaty owocowe, i te właśnie ostatnio degustowałem w domowym zaciszu, delektując się ich aromatami. Pękate flaszki wieńczy filcowy góralski kapelusik.
Zacząłem od śliwowicy (45%), o bardzo intensywnym zapachu śliwek, niestety trudno ocenić jaki wpływ ma na niego umieszczony na dnie butelki kawałek owocu. Nie jestem zwolennikiem tego typu maceracji, gdyż ustronia ona ocenę jakości samego destylatu, owoc zawsze zafałszowuje aromaty, dodając to, czego być może nie udało się osiągnąć mistrzowi destylacji. Mam wrażenie, że po tego typu zabiegi sięgają firmy, które nie mają dość dobrego naturalnego alkoholu, czasami nawet mieszając owocową okowitę z maceratami i spirytusem zbożowym. Śliwowica Goral w smaku jest nieco gorzka i cierpka, czuć że jest to młody destylat. W ustach pozostaje jednak przyjemny smak świeżych śliwek, może z lekka nutą pestki.
Malinowica Goral (42%) jest średnio aromatyczna i średnio udana. Trudno dobrze zrobić destylat z maliny (właściwie jest to redestylacja, malina ma zbyt mało cukru), na ogół wychodzą trunki przearomatyzowane, landrynkowe. Tu mamy mało aromatu, ale smak i tak jest landrynkowy, choć pozbawiony słodyczy.
Z gruszkowicą (42%) miałem ten sam problem, co ze śliwowicą, włożono niepotrzebnie do butelki kawałek gruszki. Jest aromatyczna, zarówno w nosie jak i w ustach, ale zbyt cierpka, brakuje jej tej miodowej słodyczy dojrzałego owocu. Jest też trochę mdła, ogólne wrażenie smakowe dużo gorsze niż zapachowe, niestety.
I na koniec borovička Goral (40%), bezkonkurencyjna w tej serii. Zaskakująco delikatna, niemal słodka, o barwie lekko słomkowej, na dnie butelki jest jagoda jałowca. Aromatyczna jak i pozostałe, ale w ustach ma wszystko to, co powinno cechować dobra jałowcówkę – nuty lasu, żywicy, jałowca, słodycz jagód, brakuje mi tylko bardziej wyraźnego smaku samego destylatu zbożowego, ten jest zbyt neutralny jak dla mnie. Nie mniej jest to dobrej jakości jałowcówka, trunek typowy dla Spiszu po słowackiej stronie Tatr.
Łączna ocena jest na trzy z małym plusem, czyli trochę powyżej przeciętnej, ale poniżej moich oczekiwań, zwłaszcza że są to trunki dość drogie i pakowane prezentowo, zawartość powinna zatem być najwyższej jakości. Oczekiwałem też więcej po marce Goral, bo w kategorii wódek czystych są to naprawdę znakomite jakościowo produkty, tymczasem ta owocowa seria nie wybija się. Firma GAS Familia chyba niepotrzebnie udzieliła swojej sztandarowej marki produktom, które nie do końca są jej, bowiem sami destylują jedynie borovičkę i – jeśli dobrze pamiętam – malinowicę, pozostałe destylaty skupują od małych producentów i taką sobie jakość próbują poprawić dodatkiem macerowanego owocu. Kto się nie zna, ten da się kupić przyjemnym aromatem.
[nggallery id=140]