Spotkanie z Hinch Distillery

12 kwietnia odbyła się degustacja whisky Hinch. W spotkaniu online uczestniczyło ponad 30 osób, a gośćmi specjalnymi wieczoru byli Aaron Flaherty, master distiller oraz Michael Morris, dyrektor sprzedaży w Hinch Distillery. Partnerem spotkania był polski dystrybutor, Świat-Whisky.pl.

Nowoczesna, pięknie zaprojektowana destylarnia Hinch ulokowana jest w Irlandii Północnej, pomiędzy Belfast a Ballynahinch w regionie County Down. Położona przy wzgórzach, na rolniczym obszarze, zaledwie 10 mil od stolicy Irlandii Północnej. Jej uruchomienie kosztowało 15 mln funtów. Są tu trzy alembiki do produkcji irlandzkiej whiskey oraz kolumna do ginu, magazyny leżakowania, linia do butelkowania, a także biura i centrum dla odwiedzających, a w nim: restauracja, pub, sklepik z pamiątkami i alkoholem. Planuje się, że co roku destylarnię odwiedzać będzie 100 tys. osób. Oprócz whiskey powstaje tu marka ginu Ninth Wave.
W listopadzie 2020 roku popłynął pierwszy spirytus z alembików w Hinch. Napełnili 160 beczek po bourbonie.
System alembików pozwala mma destylację dwu- i trzykrotną do mocy 80%. Mają dwie kadzie zacierne, żeby móc eksperymentować ze słodowanym i niesłodowanym jęczmieniem. Słód sprowadzany jest ze Szkocji, w tym natorfiony, a do blendów używana jest kukurydza. Fermentacja trwa 72 godziny oraz 120 godzin dla cięższych destylatów.
– Zacieranie i fermentacja mają duży wpływ na ostateczny smak whisky, stąd działamy na dwa sposoby, by robić lżejsze whiskey w stylu irlandzkim, ale też cięższe, bardziej oleisty single malts – mówi Aaron Flaherty, który wcześniej pracował m.in. w destylarniach w Szkocji oraz w Bushmills. – Tradycyjna whiskey irlandzka jest dużo lżejsza od szkockiej, ale nasza ambicja to coś więcej niż lekka whiskey. Będziemy robić oleistą whiskey pot still, złożone single malts oraz whiskey torfowe. Osobiście uwielbiam smak torfu – mówi Aaron Flaherty.
Firma zatrudnia 17 osób. Obecnie butelkowane whiskey pochodzą z magazynów Greenore, należących do rodziny Teeling, a wydestylowanych w zakładzie Cooley oraz z Old Bushmills Distillery. Oferta obejmuje pięć whiskey: Hinch Small Batch Bourbon Cask, Hinch Peated Single Malt, Hinch 5YO Double Wood, Hinch Single Pot Still i Hinch 10YO Sherry Cask Finish. Wszystkie zostały zaprezentowane podczas polskiej degustacji.

Hinch Small Batch Bourbon Cask (43%)
Whiskey czteroletnia, trzykrotnie destylowana, z destylarni Cooley, 75% to kukurydza, 25% to słód jęczmienny. Leżakowana w beczkach po bourbonie. Aromat rześki, wiosenny, zielone liście – Irlandia. Do tego nuta drożdżowa i bananowa. W ustach whisky lekko, dużo słodu, dużo słodkiego ziarna, słonecznik. W finiszu gruszki i rozgrzewający imbir, a także czekolada z orzechami laskowymi.
3/5
22/21,5/21,5/6=70,5

Hinch Single Pot Still (43%)
Whiskey czteroletnia, trzykrotnie destylowana, z destylarni Cooley, mieszanka słodowanego i niesłodowanego jęczmienia, z dodatkiem kukurydzy. Leżakowana w beczkach po bourbonie. Bardzo rześki, przyjemny zapach gruszek, jabłek, owoców sadu, zielonej trawy, polnych ziół i kwiatów. Smak nieco cierpki, dużo nut drewna, słonecznik, słoma, suszone zioła. Bardzo ziołowy finisz – tymianek, majeranek, do tego słona lukrecja i słodka soczysta gruszka.
4/5
25,5/24/23,5/7=80

Hinch 5YO Double Wood (43%)
Whiskey pięcioletnia, trzykrotnie destylowana, z destylarni Cooley, 70% to kukurydza, 30% to słód jęczmienny. Leżakowana w beczkach po bourbonie, a potem dodatkowo 12 miesięcy finiszowana w dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu. Przyjemny, owocowo-słodki aromat. Czerwone owoce – wiśnie, maliny, jagody, truskawki, do tego cynamon i egzotyczne drewno, heban. W ustach zaskakuje słonością, są nuty maślane, whisky jest tłusta, leciutko medyczna, ale też owsiana. Finisz konsekwentny – tłusty, słony, kojarzący się z piekarnią, sporo jabłek i liści owoców.
4/5
25,5/24,5/23/7=80

Hinch 10YO Sherry Cask (43%)
Mieszanka trzykrotnie destylowanych irlandzkich whiskey – grain i single malt, sezonowanych przez dziesięć lat w beczkach po bourbonie, a następnie przelanych do beczek po sherry oloroso z bodegi w Jerez. Destylaty pochodzą z Bushmills. Aromat słodki, wiśnie, placek z wiśniami, strucla jabłkowa. Ale też jabłka, gruszki, jabłka pieczone w popiele, orzechy. W ustach bardzo słodko, dużo czekolady, orzechy laskowe, toffi. Finisz słodko-słony, mleczny, jak solony karmel, także delikatnie medyczny.
4/5
25,5/24/24,5/7=81

Hinch Peated Single Malt (43%)
Torfowa single malt z destylarni Cooley, poziom natorfienia to 55 ppm. W aromacie wędzone skórki jabłek, rześkie, przyjemne, ale dużo w tym dymu, sadzy i wędzarni. Do tego nuty mineralne. W smaku tłuste, mleczne, torf, wanilia, crème brûlée. W finiszu jest i torf, i toffi, słodko-słono-dymnie, do tego nuty przypraw korzennych, piernika.
4/5
26,5/24/24/7=81,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.