Spotkanie z panem Hyde

10 maja odbyła się degustacja online irlandzkich whiskey Hyde. Specjalnym gościem wydarzenia był twórca i właściciel marki, Conor Hyde. Rodzina Hyde związana jest z przemysłem irlandzkiej whiskey od… 1640 roku! Wtedy powstała prowadzona przez rodzinę karczma Tinker’s Cross w West Cork, która jako pub przetrwała do 1962 roku. Skupowali beczki z whiskey i mieli największy w West Cork prywatny skład leżakujących alkoholi. Markę Hyde Conor powołał w 2014 roku. Do swoich whiskey skupuje destylaty z różnych irlandzkich destylarni, a potem eksperymentuje z ich leżakowaniem we własnych beczkach. Sam nadzoruje proces przygotowania, tostowania i opalania beczek, każda z nich ma certyfikat Approved by Conor Hyde, widoczny także na etykietach butelek. Używane wcześniej beczki sprowadzane są m.in. z: Francji, Hiszpanii, USA czy Barbadosu.

Pod marką Hyde wypuszczono dotąd dziesięć różnych whiskey. Każda dedykowana jest ważnej dacie w historii Irlandii. Mają własne magazyny składowania w Little Island w Hrabstwie Cork. Wykorzystują m.in. beczki po sherry oloroso, ciemnych rumach z Barbadosu, po bourbonach z Kentucky, po burgundzkich pinot noir, porto, maderze, koniaku czy po piwie. Minimalna moc butelkowanych whisky w Hyde to 46%, żadna ich whiskey nie jest filtrowana na zimno. Na swoim koncie maja blisko 50 medali, w tym: World Whiskies Award, World Spirits Competition, Irish Whiskey Awards czy Ultimate Spirits Challenge.
– Na smak whisky największy wpływ ma to, co dzieje się w beczce – reakcje zachodzące pomiędzy destylatem, a drewnem – uważa Conor Hyde. – Dlatego ogromne znaczenie ma zarówno wybór wysokiej jakości destylatu, jak i staranna selekcja beczek. Na podstawie własnych doświadczeń wypalam nasze beczki w specyficzny sposób, tuż przed napełnieniem przez czas od 15 do 45 sekund traktowane są płomieniem o temperaturze ok. 250 stopni Celsiusa. Pozwala to stworzyć w strukturze dębu odpowiednie rowki, dzięki którym destylat wnika głębiej w drewno i uzyskujemy głębszy smak whiskey.
Wszystkie butelki są numerowane, na każdej znajdziemy rok butelkowania. Źródłem destylatu do nowych whisky jest West Cork Distillers ze Skibbereen.
Degustacje prowadził Marcin Rogulski, przedstawiciel polskiego wyłącznego importera, firmy Spirit Depot.

Hyde no 3 Single Grain (46%)
Whisky z destylarni Cooley, 98% zacieru to kukurydza, reszta słodowany jęczmień. Beczki po bourbonie pierwszego napełnienia z Buffalo Trace. Aromat delikatny – wiórki kokosowe, banany, śliwki, popiół. Smak cierpki, nieco korzenny, czuć imbir, poza tym sporo bananów, śliwki, żołędzie. W finiszu czuć imbir i słodycz toffie.
3/5
20,5/20/19,5/6=66

Hyde no 4 Rum Cask Finish (46%)
Whisky single malt z destylarni West Cork, sześć miesięcy finiszowania w beczkach po rumie z destylarni Mount Gay na Barbadosie. Słodki, przyjemny zapach bananów, ananasów, w tle śliwki i figi, lekko tytoń wiśniowy. W ustach dużo słodu, smak słodko-pikantny: banany, wanilia, imbir, cynamon. Słodki finisz – słód, powidła śliwkowe, banany i wypieczony chleb.
4/5
25/25/24,5/7=81,5

Hyde no 5 Single Grain Burgundy Finish (46%)
Whisky z destylarni Cooley, 98% zacieru to kukurydza, reszta słodowany jęczmień. Finiszowanie ponad pół roku w beczkach drugiego napełnienia po winie pinot noir z Côte-d’Or. Aromat intensywny, ziołowy – śliwki, wiórki kokosowe, toffie. Smak także ziołowy, wyrazisty, do tego sadza, ale też imbir, sadza. Finisz nieco cierpki, wytrawny, są tu: żurawina, jarzębina, grejpfruty, dużo dębiny, żołędzie.
3/5
21/21,5/21/7=70,5

Hyde no 7 Sherry Cask Finish (46%)
Whisky single malt z destylarni West Cork, sześć miesięcy finiszowania w beczkach 250-litrowych po sherry oloroso. Aromat bardzo słodki, czuć ciężki, ciemny słód, lekko nuta dymna, dużo rodzynek, figi, wędzone śliwki, cynamon, czarny bez, orzechy włoskie. Smak słodki – dużo fig, daktyli, słodkie jabłka. Finisz ciężki, słodowy, miód, figi, daktyle, karmel, czekolada z rodzynkami, kakao, kawa, do tego maliny. Prawdziwie deserowa whisky.
4/5
26/25,5/25,5/7,5=84,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.