Spotkanie z rumami Hampden

15 grudnia odbyła się degustacja online rumów Hampden, którą prowadził Daniele Biondi, autorytet w świecie rumów, ambasador La Maison & Velier.
Destylarnia Hampden Estate z Jamajki istnieje od blisko 270 lat. Powstała w 1753 roku i jest jedną z najstarszych na Karaibach, wówczas połączona z plantacjami trzciny Hampden. Mimo, iż działa nieprzerwanie, rzadko w swojej historii butelkowała własne rumy, głównie zaopatrując angielskich bottlerów. Do 2009 roku była własnością państwowej firmy Jamaica Sugar Company. Po odkupieniu przez rodzinę Hussey, została gruntownie odrestaurowana, choć w pełni zachowano dawną technologię produkcji. Fermentacja odbywa się wyłącznie z udziałem dzikich drożdży, wody ze strumienia, w starych kadziach z drewna cedrowego. Destylacja tylko w alembikach – jest ich sześć, każdy nieco innego kształtu i z innego okresu. Dojrzewanie w tropikalnym klimacie Jamajki, w amerykańskim dębie, w beczkach po bourbonie.

– Stare destylarnie z Jamajki nie są dobrze znane światu, ponieważ dopiero od niedawna butelkują rumy pod własnymi etykietami. Hampden jest w regionie Trelawny, który uważany jest za swego rodzaju „grand cru” w świecie rumu. Fermentacja z udziałem dzikich drożdży jest tu wyjątkowo długa, trwa 8-15 dni i odbywa się w drewnianych kadziach. Dla porównania, w przypadku rumów Captain Morgan fermentacja trwa ok. 18 godzin. W Hampden Estate w procesie fermentacji do melasy dodaje się dunder, a także zakwaszony i utleniony sok z trzciny. Dopuszcza się do drugiej fermentacji octowej z udziałem bakterii. Daje to wysoką kwasowość i bardzo dużo estrów. Dodaje się też do procesu fermentacji starą słomę po ściętych liściach trzciny cukrowej, a także różne tropikalne owoce. 7 lat maturacji w klimacie Jamajki odpowiada ok. 25 latom dojrzewania w Szkocji – mówił Daniele Biondi.
Do spróbowania były cztery rumu, dwie edycje klasyczne: Hampden Estate 8YO i Hampden Estate Overproof oraz dwie edycja limitowane: Hampden Great House Distillery Edition 2020 i Hampden Single Cask M&P, butelkowany wyłącznie dla polskiego importera marki.

Hampden Estate 8YO (46%)
Poziom estrów 40-80. Aromat bardzo estrowy, dużo bananów, ananasa, nuty bardzo dojrzałego mango, lekko nuta naftowa, ziołowa, spalony cukier. W ustach słodko-wytrawny, przefermentowany ananas, miód i propolis, skóra, tytoń, nawet lekko głóg, migdały. W finiszu marcepan, migdały, ale i wanilia, i zioła, i bardzo dużo ananasa, bananów, morele, wiśnie, maliny i truskawki. Rozgrzewający.
4.5/5
28/27/27/8,5=90,5

Hampden Estate Overproof (60%)
Także osiem lat w beczkach po bourbonie, natomiast jest mniej więcej trzy razy bardziej estrowy niż Hampden Estate 8YO. Aromaty fermentacji, słodkich tropikalnych owoców – mango, papaja, dużo bananów, balsamico gruszkowe, śliwkowe, sok z wiśni, egzotyczne drewno – sandałowiec lub heban. Dość mocno czuć alkohol, wyraźne nuty industrialne. Smak wspaniale estrowy, ciężki, industrialny. Zioła, kakao, kokos, banany, cynamon, tytoń, herbata, skóra, gorycz głogu, migdały, czekolada bardzo gorzka, rodzynki, suszone śliwki, suszone morele. W finiszu rozgrzewające nuty korzenne – imbir, kardamon, ziele angielskie, cynamon, gałka muszkatołowa, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, dużo tytoniu, ale też miód i kakao. Bardzo rozgrzewa.
4.5/5
27,5/28,5/27,5/9=92,5

Hampden Great House Distillery Edition 2020 (59%)
3000 butelek, druga edycja Hampden Great House Distillery. Mieszanka rumów z 2013 i 2017 roku. Poziom estrów jeszcze wyższy niż w Hampden Estate Overproof. Aromat kakao, czekolady z wiórkami kokosowymi, dużo balsamico. W smaku jest słodycz, cierpkość, moc, dużo fermentacji, mieszanka tropikalnych owoców, papaja, mango, pomelo, zaskakująca nuta czerwonych owoców, wisienki koktajlowe. W finiszu przyprawy korzenne, dużo cynamonu, czy cynamonowca, egzotyczne drewno, do tego imbir, gałka muszkatołowa. I jeszcze skóra, sól oraz gorycz głogu, a i migdały. I trochę wiórków kokosowych. Bardzo długi i złożony.
4.5/5
27/28/29/9=93

Hampden Estate 9YO Single Cask #286 (60,6%)
Wydestylowany w 2011 roku, zabutelkowany w 2020, dziewięcioletni, oznaczenie stylu: LFCH, co oznacza poziom estrów 85-120. Około 200 butelek z jednej beczki, z mocą beczki, zabutelkowane wyłącznie na polski rynek dla M&P. Aromat balsamiczny, nuty wanilii, kakao, kokosa. Do tego wilgotne egzotyczne drewno, a i trochę igliwia, wilgotnych liści. Spora wyczuwalność mocy alkoholu. W smaku alkohol mniej wyczuwalny – dużo orzechów włoskich, ale też żołędzie, migdały, głóg, liście i pestki wiśni. Bardzo dużo soli, dużo estrów, które dają nuty gorzkie i naftowe. Słodko-gorzko-słony finisz, liście, słodka mięta, herbata, anyż, lukrecja, sól.
4.5/5
27,5/28,5/28,5/9=93,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.