Stara gorzelnia w Jedlance

Na Mazowszu, w powiecie radomskim, w gminie Jedlińsk mieści się nieduża wieś Jedlanka (około tysiąca mieszkańców). Jest tu stary dworek (pozostałość dość okazałej rezydencji), który wybudował Aleksander Józef Załuski herbu Junosza. W wyniku koligacji małżeńskich (ożenił się z Teresą Witowską, córką Stanisława, właściciela Jedlanki) stał się Załuski stał się właścicielem włości. W 1693 roku zmarła Teresa, a Aleksander Józef Załuski ożenił się ponownie ze starościanką inowrocławską, Teresą Potkańską, i to z tego małżeństwa pochodzą znani bracia Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy, założyciele i fundatorzy w 1747 roku Biblioteki Załuskich, pierwszej w Polsce biblioteki publicznej, a od 1780 roku, pełniącej funkcję biblioteki narodowej. Miejscowa szkoła podstawowa w Jedlance nosi imię Braci Załuskich.


Poza dworem, który kiedyś okalało 40 hektarów włości, znajduje się tu zabytkowy park z pierwszej połowy XVIII wieku z figurą z 1762 roku, a także gorzelnia z czerwonej cegły. Gorzelnia nie pracuje od lat, prawdopodobnie od czasów II wojny światowej, we wsi można wysłuchać wspomnień starszych mieszkańców, o tym jak Rosjanie rozszabrowali spirytus. Przez lata pełniła rolę warsztatu, obecnie stoi pusta na terenie ośrodka pomocy społecznej, należy do starostwa. Jest to ładny neogotycki budynek z czerwonej cegły z długimi fabrycznymi oknami, pozbawiony już komina, który został zburzony.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

1 komentarz do “Stara gorzelnia w Jedlance”

  1. Czy ty masz w planie dotrzeć do każdej gorzelni czynnej czy też nie w Polsce? Czy też te gorzelnie odwiedzasz niejako po drodze czy też przez przypadek?

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.