Trwa sądowy klincz w sprawie marki Starka i zarządzania spółką, która produkuje historyczny polski trunek. Dwie zainteresowane szczecińskimi piwnicami strony są w trwającym od półtora roku sporze, a ociężałość sądu sprawia, że majątek zabezpiecza zarządca komisaryczny. Długi firmy rosną, produkcja i sprzedaż są wstrzymane, zamiast realizacji ambitnych planów mamy kolejny blamaż na rynku polskiej wódki.

Właścicielem Straki była firma Yasmia Limited, finansowana przez Starnberg Investment Group. W lipcu 2016 roku Yasmia sprzedała jednak Starkę za 75 mln zł spółce Impression Invest, obecnie działającej pod marką Polmosy. Kupujący miał spłacić cenę zakupu w ośmiu ratach… nie wpłacił jednak ani jednej. O kulisach sprawy informowała niedawno „Rzeczpospolita”, która dotarła do umowy sprzedaży. Spór dotyczy zarówno treści i sposobu przygotowania umowy, jak i majątku, sposobów finansowania, a wreszcie zadłużenia, obecnie Starka ma zobowiązania wobec szeregu kontrahentów i podwykonawców, w tym Jeronimo Martins i sieci Biedronka, ale też wobec urzędu skarbowego, celnego, miasta Szczecin i banku Idea.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, Yasmia próbowała odzyskać kontrolę nad Starką. „Zapis w umowie o zastawie rejestrowym w razie braku zapłaty pozwalał na odzyskanie udziałów w spółce. 27 lutego 2018 roku dawni właściciele przejęli z powrotem udziały i uchwałą odwołali zarząd powołany przez Polmosy, Adama Piórkowskiego i Szczepana Bartosiaka. Złożyli też w marcu 2018 roku wniosek do sądu o wpisanie w KRS nazwisk nowego zarządu. Ale to nie koniec batalii. W rewanżu Polmosy złożyły do sądu cywilnego w Szczecinie wnioski o uchylenie ważności kolejnych uchwał nowego zarządu i wniosek o upadłość Starki. W efekcie sąd rejestrowy od półtora roku nie rozpatrzył wniosku o zmiany w KRS, we wrześniu 2018 roku zawiesił postępowanie – do czasu rozstrzygnięcia spraw cywilnych. Od tej pory trwa pat, do dziś odbyła się jedna rozprawa, inne sprawy nawet nie mają wyznaczonych terminów” – pisze „Rzeczpospolita”.

Komentarze

Komentarze

 1. A puki co, po Starkę zapraszamy do Toruńskich Wódek Gatunkowych.
  Posiadamy w sprzedaży:
  Starka 3
  Starka 6
  Starka 12
  Starka 18 40%
  Starka 18 50%

 2. To nie znali zasady obowiązującej w branży alkoholowej znanej w byle osiedlowym monopolowym? Alkoholu NA KREDYT i POD ZASTAW nie sprzedajemy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail