Święto Młodego Ziemniaka

5 lipca w Krzesku spotkali się miłośnicy Młodego Ziemniaka na corocznej uroczystości inicjującej sezon zbiorów, czyli wykopek. Wszyscy uczestnicy wyruszyli w pole, kopać ziemniaki. Na razie bardzo małe. – Sezon na ziemniaki się opóźnia, w Krzesku już od kilku tygodni nie było deszczu mówi Tadeusz Dorda, właściciel destylarni. Zbierane przez nas ukażą się w butelkach w przyszłym roku. Młody ziemniak ma mało skrobi, za to ma świetne walory aromatyczne. Po wykopkach było zwiedzanie gorzelni w Krzesku, uczta i degustacja Młodego Ziemniaka 2015.

Tadeusz Dorda
Tadeusz Dorda

– Kiedy zwożone są z pola ziemniaki, pracujemy przez 24 godziny siedem dni w tygodniu. Trwa to od lipca do grudnia. Po ziemniakach przetwarzamy pszenicę i żyto – mówi Tadeusz Dorda.
Ziemniaki ze szczególnych odmian, jak ariele, vineta czy tajfun pochodzą z własnego pola. Poza tym skupowane są ziemniaki odmiany denar od okolicznych chłopów. Firma wykorzystuje też owoce i zioła z własnego ogrodu w Krzesku, obok destylarni Chopin. Idą na nalewy – np. na wódkę Krzeską czy Golden Rose (jest też ogród różany). W tym roku zostały posadzone cztery nowe odmiany ziemniaków, które będą butelkowane jako edycje specjalne. – Stale eksperymentujemy, bo nie można ciągle pić tego samego – mówi Tadeusz Dorda.

Waldemar Durakiewicz, twórca wódki Chopin i Młodego Ziemniaka
Waldemar Durakiewicz, twórca wódki Chopin i Młodego Ziemniaka

Ziemniak jest trudny w obróbce, jest sezonowy, trzeba go umyć i ma mało skrobi, zwłaszcza młody ziemniak. W gorzelni jednorazowo gotowane są trzy tony ziemniaków. Gotowanie odbywa się w parniku pod ciśnieniem. Po ostudzeniu dodawane są drożdże. Woda też jest własna – ze studni głębinowej, na miejscu jest oczyszczalnia i i stacja demineralizowania. Destylarnia została wybudowana w końcu XIX wieku, ale z oryginalnej formy pozostał do dziś właściwie tylko komin (zaprzestano używania węglowego pieca na początku XXI wieku). Wyposażona jest w cztery stalowe zbiorniki do fermentacji o pojemności po 64 tys. l. W ciągu dnia są w stanie napełnić jeden taki zbiornik, wychodzi z niego ok. 5000 l alkoholu i 55 tys. l wywaru. Fermentacja trwa trzy dni. Tak samo wygląda to dla zboża jak i dla ziemniaka. Z kolumny odpędowej schodzi alkohol z mocą 90-94%. Kolumna była wielokrotnie przebudowywana, obecnie ma 25 półek – 15 zacierowych i 10 wzmacniających, wysokość ponad 7 m. Wydajność to 230-250 l na godzinę. Jest tu także zainstalowana w latach 90. kolumna rektyfikacyjna – podzielona na cztery części bo by się nie mieściła. Przy destylarni jest magazyn spirytusu na 18 tys. l. W okresie kampanii odbierany jest cysternami do Polmosu Siedlce, gdzie zestawiane są wódki – Młody Ziemniak, Chopin i inne (m.in. Mazowiecka Żytnia, Baltic, Zorza czy wódki gatunkowe jak Krzeska).

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.