5 grudnia w The Roots Cocktail Bar w Warszawie odbyła się premiera dwóch whisky z oferty International Beverage – Balblair 21YO i Old Pulteney Port. Masterclass poprowadził ambasador marek, Łukasz Dynowiak, a za przygotowanie foodpairingu odpowiedzialna była restauracja Elixir. Podano tatara, następnie pierożki z płatkami trufli, kaczkę w słodkim owocowym otoczeniu i deser. Polskim dystrybutorem marek International Beverage jest od sierpnia 2023 roku BZK Alco.
Grupa International Beverage Ltd (InterBev) działa na 85 rynkach. Są właścicielem kilku wielkich marek azjatyckich, jak piwo Chang i rum Mekhong, a także m.in.: rum Phraya. Mają w portfolio brandy Meridian i gin Caorunn. W Szkocji mają destylarnie: Speyburn, Knockdhu, Balmenach, Old Pulteney i Balblair oraz blendowane whisky Hankey Bannister i Catto’s.
Old Pulteney nazywana jest nadmorską whisky. Destylarnia leży przy porcie w małym miasteczku Wick na północy Szkocji. Zakład powstał w 1826 roku. Balblair została założona przez Johna Rossa w 1790 roku i jest jedną z najstarszych czynnych destylarni whisky w Szkocji. Geograficznie przynależy do regionu Highland, leży przy źródle wody Ault Dearg Burn, po sąsiedzku z Glenmorangie.
Old Pulteney Port Coastal Series (46%)
Najpierw leżakowała w beczkach drugiego napełnienia z amerykańskiego dębu, potem w beczkach pipe 600 l i beczki barrique po porto ruby. Zapach słodki i tłusty – suszone śliwki, morele, suszone wiśnie, orzechy włoskie, cierpkie jabłka, nuta korzenna. W ustach dość lekka, orzechy włoskie, fistaszki, rodzynki, śliwki, morele, gorzkie migdały, mirabelki. W finiszu masło orzechowe, gorzka czekolada, nuta pieprzu, imbiru, cynamonu, pierniki, delikatna słoność.
27/27/27/7,5=88,5
Balblair 21YO Oloroso Cask (46%)
Najpierw leżakowanie w beczkach hogshead drugiego i trzeciego napełnienia, potem pięć lat w beczkach po oloroso. Zapach lekko słony, orzechowy, skórzasty, suszone śliwki, morele, suszone wiśnie, tytoń, sadza. W smaku jest dużo cierpkości – tytoń, imbir, nawet pieprz, nuty maślane, orzechy włoskie, zioła, piołun. W finiszu imbir, pieprz, oleiste, maślane, suszone morele, brzoskwinie, figi, suszone orzechy włoskie, balsamico orzechowe, lekka słoność, tytoń, anyż, cierpkie i gorzkie jabłka.
27,5/27,5/27,5/8=90,5