The Schweppes Guide to Scotch

Jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek powstały o szkockiej whisky, może z wyłączeniem pionierskiej monografii Alfreda Barnarda „The Whisky Distilleries of the United Kingdom”. Cóż z tego, że napisana w 1983 roku, że z opisywanego przez Phillipa Morrice’a świata w zasadzie nic nie zostało, ale jest to książka, która po raz pierwszy kompleksowo pokazała nowoczesny przemysł whisky.

Książka była pisana w czasach, kiedy single malt stanowiła tylko 1% światowej sprzedaży whisky, w Szkocji było 117 destylarni single malt i aż 14 destylarni single grain. Inaczej przedstawiała się wówczas mapa destylarni, wyodrębniano regiony: Eastern mats, Northern malts, Pertshire malts, The Island malts, Lowland malts, Islay malts i Campbeltown malts. Czołowym wypełniaczem szklanek ze szkocką whisky była woda Malvern, wówczas należąca do Schweppes, a dzisiaj w zasadzie zapomniana, choć wciąż produkowana. Blendy dzielono na zwykłe, De Luxe i Super De Luxe, te De Luxe zwyczajowo miały co najmniej 51% słodowanych destylatów w butelce, a Super De Luxe miały co najmniej 20 lat, choć nie było w tej sprawie żadnych przepisów, a jedynie obyczaje. Dodatki w nazwach typu: Fine, Old czy Rare były praktyką, aczkolwiek nie mówiły zupełnie nic o zawartości butelki.
Wielką wartością książki jest zgromadzenie dostępnych wówczas marek whisky blended i single malt oraz danych o producentach i bottlerach. To jedyne tak bogate źródło wiedzy o butelkowaniach z lat 80. XX wieku. Pozycja absolutnie obowiązkowa na półce miłośnika szkockiej whisky.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.