Jakie jest najbardziej znane portugalskie wino? Porto? Madera? Vinho Verde? Nic podobnego. Lekko musujące, różowe, półsłodkie… podobno ulubione wino Saddama Husajna, w piwnicach jego pałacu odnaleziono pokaźne zapasy. Wino Mateus powstało w latach 40. XX wieku w miasteczku Mateus niedaleko Vila Real. Właścicielem marki jest Sogrape, największy producent win w Portugalii.
Kiedy się wjeżdża do miasteczka wina Mateus stają właściwie wszędzie, przy każdej budce z hot-dogami, przy każdym sklepiku z pamiątkami. Restauracje wystawiają butelki, wabiąc turystów, choć wino cieszy się raczej kiepską sławą. Gdzie jednak pić Mateusa jak nie w mieście Mateus?
Poza winem, które już nie jest produkowane w Mateus, miasteczko ma inna atrakcję – rezydencję Casa di Mateus. To ten pałac widnieje na butelkach wina. Tu także produkuje się wina, za pałacowymi ogrodami rozciągają się winnice. Tyle, że nie te wina, lecz znacznie droższe wina stołowe oraz porto. Jest tu winiarnia i piwnice. Rezydencja wybudowana została na początku XVIII wieku według projektu włoskiego architekta Niccolo Nasoni dla António José Botelho Mourão. Barokowa budowla została zaprojektowana harmonijnie i z zachowanym planem powtórzeń, co idealnie widać w odbiciu na lustrze jeziora, wybudowanego w latach trzydziestych XX wieku. Na terenie znajduje się też kaplica ozdobiona azulejos. Znajdują się tu rodzinne grobowce.
Pałac wkomponowany jest w piękny ogród, na przednówku zdobiony przez kwiaty kamelii. Cedry o wysokości 7 metrów tworzą 35 metrowy tunel, który pokrywa schody i daje złudzenie przejścia w inny wymiar wszechświata. Dalej ciągną się winnice. Na górnym poziomie alejki są misternie przystrzyżone bukszpany.
Wystrój wnętrz obejmuje rzeźbione z drewna kasztanowca stropy i odrzwia, meble z kilku epok, obrazy z XVII i XVIII wieku, chińską porcelanę, ceramikę, zegary, malowidła ścienne i niezwykłą bibliotekę z wydaniem (egzemplarz z 1817 roku) epickiego wiersza Os Lusíadas – portugalski epos narodowy, autorstwa Luísa Vaz de Camõesa, opublikowany w 1572 roku. Utwór opowiada o wyprawie Vasco da Gamy. W bibliotece jest wiele woluminów z XVI wieku.
Nie udało mi się dociec czy były jakiekolwiek związki rodzinne pomiędzy właścicielami pałacu Mateus a panem Fernando Van Zeller Guedes, który wprowadził na rynki wino Mateus. Przewodniczka po pałacu twierdziła, że wino powstało oryginalnie w winiarni pałacu, a potem rodzina odsprzedała recepturę wraz z prawem do wykorzystywania wizerunku posiadłości. Trudno jednak zweryfikować, czy jest to prawdziwa informacja, bo oficjalnie żadna ze stron dzisiaj nie chwali się koligacjami.