Trunki Chorwacji

25 lipca odbyła się degustacja alkoholi od najstarszego producenta z Chorwacji, firmy Badel 1862. Były to sztandarowe wyroby firmy: Pelinkovac Gorki, Pelinkovac Orange, Pelinkovac Antique, Badel Williams, Stara Sljivovica Selected (2 lata leżakowania w slawońskim dębie) oraz Badel Prima Brand Black (15 lat leżakowania w slawońskim dębie). W degustacji yuczestniczyli goście z Zagrzebia: Mario Majcen, brand ambasador firmy Badel 1862, Mirela Krajnović, master distiller, Ivana Barišić, dyrektor ds. eksportu i Sanja Kunić, menadżer ds. eksportu. Partnerem wydarzenia był Spirit Depot, polski importer marki.

Historia marki zaczyna się w 1862 roku, kiedy powstała wytwórnia likierów Franjo Pokorny, produkująca m.in. znany do dzisiaj Pelinkovac. Obecna firma powstała z połączenia wielu wcześniejszych prywatnych zakładów. W 1867 roku powstała wytwórnia koniaków, rumów i likieów Arko, a w 1886 roku Patria, produkująca brandy według receptury wciąż stosowanej. W 1930 roku Slavko Badel założył w Sesvete obok Zagrzebia winiarnię i destylarnię Braća Badel. Po II wojnie światowej, wraz z powstaniem Jugosławii utworzono w 1949 roku państwowy holding Vinoprodukt, a rok później połączono wymienione wcześniej istniejące prywatne przedsiębiorstwa w grupę Marijan Badel. W 1974 roku z połączenia Vinoprodukt i Marijan Badel powstał konglomerat winno-alkoholowy Badel Vinoprodukt. Od 1993 roku znów działa jako prywatna spółka. Rok później zbudowano nowoczesną destylarnię, a od 2003 roku spółka jest notowana na zagrzebskiej giełdzie. Obecnie Badel 1862 jest częścią Meteor Group, chorwackiej firmy z branży spożywczej o rocznym obrocie 44 mln euro. Zatrudniają 280 osób, produkują 7 mln l alkoholu, co daje im 65% udziału w chorwackim rynku. Eksportują do ponad 30 krajów. W 2020 roku grupa przejęła dwa zakłady z ich ofertą alkoholi – Vinoplod Šibenik i Dalmacijavino. Są także ważnym producentem win, z 200 ha winnic i roczną produkcją 2,5 mln butelek.
Najważniejsze produkty to likiery ziołowe: Pelinkovac Gorki, Pelinkovac Orange, Pelinkovac Antique, a kiedyś także Lavov. Ważną rolę od początku historii firmy odgrywają destylaty winogronowe i owocowe, w tym starzone brandy i rakije, m.in.: Badel Prima Brand, Badel Prima Brand Black, Hrvatska Stara Šljivovica, Hrvatska Stara Šljivovica Premium Selection, Badel Williams czy tradycyjne lokalne trunki jak: travarica, komovica, medica, orahovac, borovnica czy višnjevac, jak również bardzo popularny likier kruškovac. Na lokalny rynek produkują także m.in. różne wódki i wódki smakowe, rum, gin, szeroką gamę likierów barowych.

Badel Pelinkovac Gorki (31%)
Marka najlepiej sprzedawanego likieru ziołowego na obszarze dawnej Jugosławii. Receptura powstała w XIX wieku i jest sekretna. Likier powstaje poprzez macerację i destylację 30 śródziemnomorskich ziół. Najważniejszy jest piołun, inne to m.in.: koper włoski, liście szałwii, liście melisy, kwiaty lawendy, ziele tysiącznika, majeranek. Dodawane jest 100 g cukru na litr alkoholu.
Zapach jest apteczny, głęboki, bardzo przyjemny – dużo melisy, mięta, szałwia, nuta ziemista, goryczkowa, czuć także lawendę. Smak gorzki, cierpki, intensywnie piołunowy, gorycz albedo grejpfruta, szałwia. Finisz cierpki, dużo melisy, mięty, igliwie, gorycz piołunu, korzenia goryczki, kłącza tataraku.
4.5/5
28/28/28/9=93

Badel Pelinkovac Orange (25%)
Słodsza i lżejsza, koktajlowa wersja receptury Pelinkovac Gorki, do klasycznego zestawu botaników dodano słodkich lokalnych odmian pomarańczy. Podawany schłodzony do temperatury minus 18 stopni lub w koktajlach. Dodawane jest 130 g cukru na litr alkoholu.
Przyjemny zapach słodkiej pomarańczy, aperitivo, z nutą chininy w tle. W smaku przyjemne połączenie goryczki ziół i słodkiej, bardzo soczystej pomarańczy. Posmak chininowy, pomarańcza robi się bardziej gorzka, bardziej czuć skórki owocu niż sok, dochodzi tez orzeźwiająca nuta – jakby mięty i anyżu.
4.5/5
27,5/27/26,5/8=89

Badel Antique Pelinkovac (35%)
Mieszanka 40 ziół, receptura pochodzi z 1862 roku, stworzył ja Franjo Pokorny. Głównym składnikiem jest piołun, są tu także m.in.: koper włoski, liście ogrodowej szałwii, liście melisy, ziele tysiącznika, majeranek. Proces produkcji jest czterostopniowy. Najpierw zimna maceracja wszystkich 40 składników przez okres czterech tygodni, potem 30 wybranych botaników jest destylowanych w małych miedzianych alembikach. Całość jest łączona, kupażowana, a na koniec trafia na 14-20 dni do dębowych beczek. Dodawane jest 150 g cukru na litr alkoholu.
Aromat starej apteki, syropu na kaszel, herbaty, zielonych szyszek sosny, tymianek, prawoślaz i żywica, ale też słodka leśna jagoda, poziomka. Smak w pierwszej chwili słodki, czekoladowo-waniliowy, ale zaraz przechodzi w zdecydowanie gorzkie piołunowe rejestry, leśne, dużo szałwii i tymianku. W finiszu powraca wrażenie czekolady, suszonej śliwki, likierowego wina. Jest tu niezwykłe połączenie wykwintnej słodkości z goryczką, ziołowością, żywicznością, a jest też nutka owocowa, pomarańczowa oraz głębia orzecha włoskiego.
5/5
28/29/29/9,5=95,5

Badel Williams (37,5%)
Alkohol destylowany jest w kolumnach do mocy ok. 70% z dojrzałych, bardzo słodkich gruszek odmiany Williams. Fermentacja trwa od 14 do 20 dni, w zależności od temperatury, której średnia to 25 stopni Celsjusza. Rok leżakowania w stalowych zbiornikach.
Zapach kwaskowy, nietypowy dla słodkiej gruszki williams. Kojarzy się z egzotycznymi azjatyckimi owocami – kumkwatem, pomelo. W ustach lekkie, kwiatowe, słodko-gruszkowe, nuty liczi, róż, pudrowe, miodowe, ale bez słodyczy miodu. Również bardzo lekki, gruszkowy, słodki finisz, dużo soczystej pulpy owocowej, z delikatną nutką gorzkiej pestki.
4/5
22/25,5/25,5/7=80

Badel Sljivovica 2YO (40%)
Destylat z lokalnych odmian śliwek: bistrica, čačanka i stanley. Dojrzałe owoce są oddzielane od pestek, miażdżone na pulpę i następnie fermentują 2-3 tygodnie z udziałem lokalnych kolonii drożdży, specjalnie wyhodowanych do fermentacji śliwek. Po destylacji w kolumnie do mocy ok. 72% alkohol najpierw dojrzewa przez trzy miesiące w dziewiczych beczkach, a następnie dwa lata w beczkach wcześniej używanych.
Zapach słodki – bardzo słodkie śliwki, powidła śliwkowe, miód, propolis, cynamon, nuty egzotycznego drewna. W ustach wyraziste – słodkie śliwki, śliwki w czekoladzie, wanilia, miód i propolis, ale też nuty cierpkie, jak renkloda, mirabelka. Kwaskowy finisz, owoce, przyprawy korzenne, egzotyczne drewno, propolis.
4/5
24,5/25,5/25,5/7,5=83

Badel Prima Brand Black 15YO (40%)
Alkohol leżakował piętnaście lat w slawońskim dębie. Bazę stanowi destylat z winogron, z niewielkim dodatkiem alkoholu zbożowego. Dodawane są maceraty, które sami produkują z: migdałów, rodzynek, chleba świętojańskiego i zielonego orzecha włoskiego.
W zapachu – dużo rodzynek, wanilii, czekolady, suszonych moreli, keksa, skórek pomarańczy. Smak pomarańczowy, słodko-cierpki, sporo rodzynek, czekolada mleczna, wanilia, kokos, orzechy włoskie. Deserowy finisz, z nutą kawy i cynamonu, kakao i rodzynek, wanilii, orzechów i mlecznej czekolady.
3.5/5
23,5/23,5/23/6,5=76,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.