22 kwietnia odbył się krajowy finał największego na świecie konkursu koktajlowego dla miłośników tequili. Projekt ten, organizowany przez Tahona Society, miał w Polsce już swoją drugą odsłonę. Do konkursu zgłosiło się ponad 70 osób, 30 z nich zaproszonych zostało do finałowego etapu, który odbył się w Warszawie. Barmani musieli wykazać się zarówno wiedzą dotyczącą tequili i marki Olmeca, jak również pomysłowością i fantazją przy tworzeniu swoich propozycji koktajlowych.
Tequila z polskim akcentem
Tegorocznym wyzwaniem było wykreowanie koktajlu na bazie tequili z portfolio Olmeca, który w swojej recepturze zawierał tradycyjny polski składnik przygotowany wcześniej własnoręcznie przez barmana – mógł to być syrop, konfitura, infuzja, shrub czy nalewka.
Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Tahona Society byli Patrick Seppa i Ramon „El Tigre” Ramos globalni ambasadorzy tequili Olmeca, to oni wraz z Maciejem Starosolskim zasiedli w jury.
Najlepszą kompozycję stworzoną na bazie tradycyjnego meksykańskiego trunku z polskim twistem zaprezentował Tymon Straburzyński. Stworzył on koktajl o nazwie Las Malvas Altas na bazie syropu z malwy, tequili Olmeca Altos Plata, Porto, soku z limonki oraz bittersa rabarbarowego Fee Brothers. Koktajl został podany w kieliszku typu coupette, udekorowany gałązką rozmarynu i finalnie aromatyzowany absyntem.
Zwycięzcy Tahona Society
Tymon Straburzyński na co dzień pracuje w barze Heca we Wrocławiu: „swoją przygodę za barem zacząłem w wieku 19 lat. Początkowo dorywcza praca okazała się być tym wszystkim czego szukam. Od zawsze interesowały mnie oryginalne smaki. Inspiracje czerpię z otoczenia, a to co motywuje mnie najbardziej to chęć rozwijania swoich umiejętności i poznawania nowych smaków. Wygrana w Tahona Society sprawia, że chcę się dalej rozwijać w tym co robię”.
Ramon El Tigre Ramos – globalny ambasador Olmeca już po zakończeniu konkursu, powiedział: „jakość koktajli w polskim finale była po raz kolejny na najwyższym poziomie, więc sędziowie stanęli przed trudnym wyborem. Tymon zachwycił sędziów dowcipną prezentacją i bardzo dobrze zbalansowanym koktajlem oraz idealnym połączeniem tequili z polskimi smakami”.
„Malwa, sok z limonki, bitters rabarbarowy, aromat rozmarynu i absyntu” Ta kompozycja to doskonały przykład na odważne i kreatywne podejście do tradycyjnego koktajlu, który dodatkowo idealnie uwydatnił naturalne aromaty Olmeca Altos Plata” – dodaje Ramon.
Tymon będzie konkurować z barmanami z całego świata na V wielkim finale Międzynarodowego Konkursu Koktajlowego Tahona Society w Meksyku w czerwcu tego roku.
Drugie miejsce zajęła Anita Ołtuszyk z Solec 44 z Warszawy
Anita przygotowała koktajl o nazwie Pinehealer na bazie Olmeca Altos Reposado z dodatkiem dżemu z wędzonej śliwki, soku z limonki, syropu z pędów sosny domowego przepisu, kilku kropli Watt Dickie oraz białka z jajka kurzego.
Trzecie miejsce zajął Karol Rychlewicz z Warso Vie również z Warszawy
Receptura koktajlu Karola Olmeca Blanco, wódka na trawie żubrowej, mieszanka soku z cytryny i limonki, syropu z pieczonych gruszek oraz bitters selerowy.