2 października odbyła się degustacja aż dziewięciu trunków, prowadzona przez Łukasza Gołębiewskiego i Marka Różyckiego, właściciela marki ON Spirit. Panowie współpracują ze sobą przy produkcji wódek, m.in. marki Bon Ton. Jak dotąd ta współpraca zaowocowała powstaniem wódek o smaku wędzonego śledzia, staropolskiego żuru, kwaśnicy i wielu innych projektów o których dowiemy się niebawem. W trakcie degustacji pojawiły się wspomniane wódki oraz inne nietuzinkowe produkty które powstały na zamówienie klientów, z potrzeby chwili, jak również eksperymenty, pokazujące paletę możliwości, jakie można osiągnąć przy zastosowaniu dość nietypowych i zgoła zaskakujących metod produkcji.
Bon Ton Tradycyjna Wódka o Smaku Wędzonych Śledzi Batch 2 (41,3%)
Degustację jako aperitif rozpoczęliśmy od Bon Ton wędzony śledź batch 2, limitowana edycja do 100 butelek wódki o smaku wędzonego śledzia, do produkcji użyto śledzia odłowionego wiosną, ryba złowiona o danej porze roku smakuje trochę inaczej i np. śledź odłowiony latem, jest bardziej tłusta, przypomina wędzoną makrelę. Kolejny batch w porównaniu do wcześniejszej premierowej edycji ujawnił więcej nut wędzarniczych, wędzonej makreli, jest delikatniejszy bardziej subtelny, w kierunku wędzonego łososia, cytryny, aromaty nadmorskie, w tle surowy śledź.
25/24/24/7=80
Aged Apple Vodka Private edition (40%)
Wódka powstała na zamówienie klienta, który chciał uzyskać efekt „zielonego jabłuszka”, popularnej linii szamponów i płynów do kąpieli w latach 90. ubiegłego wieku. Obecność syntetycznego zielonego jabłuszka towarzyszy od początku zadomowienia się destylatu w kieliszku, natomiast w celu złagodzenia aromatu produkt bazowy został zmieszany ze starzoną wodą, powstałą na skutek oddziaływania starej beczki na destylowaną wodę, poddaną procesowi obróbki cieplnej i ciśnieniowej. Woda wypłukała wszystkie taniny i inne związki. Sam aromat powstał na podstawie syntezy. Pomimo 40% ABV wódka jest niezwykle pijalna, nie czuć alkoholu, aromat intensywny, smak gładki i przyjemny, na finiszu lekki posmak piwniczny, wytrawny finisz.
27/24/24/7=82
Bierbrand DeSilva Gruszkowe Pszeniczne (38%)
Bazą dla tej pozycji jest piwo gruszkowe, które zostało przedestylowane, oraz dodano zwęglone wiórki jabłoni, które odpowiadają za kolor i złagodzenie smaku. Czas w jakim przebywały wiórki to ok. 3 tygodnie. Delikatny smak i aromat gruszki i pestek z gruszki, lekka kwasowość, wędzona śliwka, krótki wytrawny finisz, skórka owoców. Na oku mętne, tworzy przyjemną jesienną pozycję do degustacji. Dodanie czipsów z drewna zdecydowanie złagodziło pierwotny destylat, kolejny przykład wpływu drewna na produkt końcowy.
26/24,5/24,5/7=82
Bierbrand DeSilva AIPA (38%)
Destylat uzyskany z piwa AIPA, nuty cytrusowe i taniczne, przedestylowane piwo ujawniło ostrość i mocną chmielowość, złagodzone przy pomocy drewna jak wersja Pszenica-Gruszka, bardzo przyjemna szorstkość i taniczność, jak w czerwonym winie, delikatna słodycz, drink sauer, nuta soli i lekka piwniczność. Pijalna pozycja bardzo przyjemna oddająca charakter stylu, przełamana tanicznością.
26/26/26/7,5=85,5
Bierbrand DeSilva AIPA z Ananasem (38%)
Intensywny aromat ananasa, dojrzały i słodki, pulpa ananasowa dodana do destylatu, produkt końcowy poddany obróbce ciśnieniowej i termicznej, dodatek czipsów z jabłoni mocno wypalonych. Znakomicie ukryty alkohol, świeżość ananasa wręcz powala. Przyjemny destylat dla delikatnych podniebień.
25/24/24/7=80
Bierbrand DeSilva Ciemny Lager (40%)
Oleisty i ciemny kolor destylatu przywodzi na myśl ciemny chleb, lagerowa kwasowość, kwas chlebowy, pumpernikiel, przyprawy, ziele angielskie, cierpki, kwaśny i ciężki najbliższy do piwnego oryginału z browaru DaSilva, pomimo dodania wypalonych czipsów z jabłoni.
27,5/27,5/27,5/8,5=91
Podsumowując destylaty z piwa przedstawione podczas degustacji, można odnieść wrażenie że lekka zmiana czy poprzez dodanie chipsów z jabłoni o różnym stopniu wypalenia, jak również próba postarzenia wody przy pomocy starej beczki z 1939 roku może nie dały efektów spektakularnych, nie mniej spowodowały większą pijalność samych destylatów dodając również coś od siebie w sposób elegancko delikatny. Można je nazwać skondensowanym piwem zamkniętym w butelce.
Należy pamiętać o tym, że każdy styl piwa, czy to będzie APA, AIPA, Pils bądź Lager, czy to będzie piwo owocowe jakie mieliśmy okazję degustować, każdy styl używa trochę innych drożdży i ich obróbka wymaga innego podejścia aby uzyskać efekt, który otrzymaliśmy w kieliszku. Dochodzą lekkie nuty beczkowe, drewniane, węglowe wręcz, jak stwierdził Marek Różycki, alkohol to też węgiel, który poprzez swoją strukturę bardzo łatwo wiąże się z innymi pierwiastkami.
Starka Świętokrzyska – edycja Piotr Schmidt Distillate (38%)
Starka Świętokrzyska, to produkt na wskroś nowoczesny, powstał w 10 dni w duńskiej firmie ETOH Sprits z siedzibą w Kopenhadze, przy użyciu beczki z 1939 roku, poddany obróbce kwantowej, sonicznej, ciśnieniowej, w reaktorze Jensen MK 1. Dziesięciodniowy efekt starzenia niezależne laboratorium badające ślad węglowy, na podstawie którego ocenia się wiek alkoholu, określiło przedział wiekowy próbki tej „starki” w przedziale 50-70 lat. Można? Obecna technologia pozwala na powrót do przyszłości i uchylenia rąbka tajemnicy, jak będzie smakowała z dużym prawdopodobieństwem Starka stuletnia (i nie tylko Starka), kiedy nas nie będzie już na świecie. Destylat powstał na bazie zacieru żytniego z polskiego zboża, natomiast cała magia wydarzenia odbyła się w reaktorze, w temperaturze 62oC, przy udziale odpowiednio spreparowanego drewna z beczki z 1939 roku, (poszczególne kawałki drewna, nie cała beczka) w atmosferze 20 tys. HZ uderzających z mocą 475 J/ml. Tyle technika, a jak smakuje?
Aromat dębowy, ostry, karmelowy, orzechy, kawa, w smaku ostra dębina, lekka stęchlizna, ziemista, żyto, finisz masło orzechowe, dębina, gorzka skorka od chleba, oleisty. Przyjemniej się spożywa dziesięciodniową Starkę, niż dziesięciodniowy Krupnik.
24,5/24,5/23,5/6,5=79
Bon Ton Tradycyjna Wódka o Smaku Kwaśnicy Batch 1 (46%)
Wędrując po polskiej mapie kulinarnej napotykamy kwaśnicę, pyszną zupę na bazie kiszonej kapusty, wędzonych żeberek, pieczonej kiełbasy, wędzonego boczku i dodatku aromatycznych przypraw, jak: majeranek, pieprz, ziele angielskie. W kieliszku z wódką mamy: niebywały aromat kwaśnej kapusty i wędzonego boczku na pierwszym planie, dalej warzywa rosołowe z cebulką przypaloną i aromatem tłuszczu z wędzarni. Smak podobnie jak aromat z dodatkiem nut chlebowych zakwasu chlebowego, pieprzu i przypraw. Finisz lekko słodki, kapuściany i wędzonkowy, słodycz przyjemnie współgra z kwaśnością i lekką solankowością. Pracę nad kwaśnicą trwały prawie rok, kiszenie, wędzenie mąki, okiełznanie poszczególnych składowych w temperaturze fermentacji w zakresie pomiędzy 17-25 stopni C., eksperymentowanie doprowadziło do ciekawego wyniku jakim jest butelka Kwaśnicy.
28,5/27,5/27,5/9=92,5
Bon Ton Tradycyjna Wódka o Smaku Żurku Batch 3 (50,5%)
Trzecia odsłona tej receptury, inna od swoich poprzedniczek, uwodzi aromatami: zakwasu pieczonego chleba, zboża i delikatnym dodatkiem majeranku, ziela angielskiego i liścia laurowego. Wyczuwalne lekkie nuty kwaśnej śmietany. W smaku: mąka żytnia, czosnek, cebula, liść laurowy, na finiszu żurek w chlebie z kiełbasą, cebulką majerankiem, ziemniakiem, brakuje tylko ugotowanego jajka na twardo, niestety białko słabo rozpuszcza się w alkoholu.
28/27,5/27/8=90,5
Bazą dla linii Bon Ton jest spirytus żytni, którego delikatna nuta dała o sobie znać w każdym destylacie.
Podsumowując wydarzenie, bardzo interesujący zestaw, fascynująca opowieść Marka Różyckiego o innym podejściu do tworzenia i zestawiania alkoholi, kreatywność jest mniej ograniczona czasem, z wykorzystaniem nowych technologii nie jesteśmy zmuszeni czekać aby poznać efekt.
Paweł Paziewski