Westward ogłasza upadłość

Thomas Mooney, założyciel i dyrektor generalny House Spirits Distillery (prowadzącej działalność pod nazwą Westward Whiskey), złożył wniosek w Sądzie Upadłościowym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Delaware. Zgodnie z amerykańskim prawem firma będzie mogła nadal działać, mając czas na reorganizację i negocjację zadłużenia.

Westward, z siedzibą w Portland w stanie Oregon, została założona w 2004 roku. Marka jest znana jako pionier amerykańskiej whiskey single malt i jedna z wiodących marek w tej kategorii, obok: Stranahan’s Proximo Spirits, Bulleit należącym do Diageo i Clermont Steep Suntory.
Zgodnie z dokumentami złożonymi w sądzie Westward zmaga się ze „znacznymi wyzwaniami płynnościowymi” i „dużym obciążeniem” finansów. W dokumencie wymieniono takie kwestie, jak „ogólny spadek i osłabienie popytu na alkohole i napoje spirytusowe po Covid, szczególnie w ciągu ostatnich dwóch lat” oraz wyższe koszty i inflację z powodu światowej gospodarki. Zwrócono również uwagę na „nadprodukcję whiskey”, która doprowadziła do nagromadzenia niesprzedanych zapasów i „nadwyżki mocy produkcyjnych po dużych inwestycjach w moce produkcyjne, zatrudnieniu i wynajęciu dużego magazynu, tylko po to, aby ta moce produkcyjne pozostały w większości niewykorzystane”.
Firma już wcześniej wdrożyła program oszczędnościowy, który obniżył miesięczne wydatki Westward z ponad 1 mln USD do mniej niż 300 tys. USD, ale sytuacja finansowa firmy nadal się pogarsza.
Do niedawna Westward korzystało ze wsparcia Diageo w ramach programu Distill Ventures. Diageo jest mniejszościowy akcjonariuszem w Westward. Globalny potentat na rynku alkoholowym zapowiedział jednak likwidację programu Distill Ventures i wycofał wsparcie finansowe. W programie Distill Ventures poza Diageo były takie marki jak: duński Stauning, australijski Starward, japońska Kanosuke i angielski Fielden.
Roczne moce produkcyjne Westward to ok. 450 tys. l whiskey o wartości ponad 25 mln USD wartości sprzedaży netto. Obecne zapasy marki przekraczają 6800 beczek, czyli ponad 1,5 mln l whiskey. Jednym z pomysłów na ucieczkę do przodu jest wykorzystanie obecnych nadwyżek mocy produkcyjnych do produkcji kontraktowych alkoholi, jak wódka czy gin. Westward mógłby produkować do 900 tys. l białego alkoholu rocznie.
W Polsce importerem whiskey Westward jest M&P.

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.