Wydawnictwo Alba-Collection Verlag specjalizuje się w publikacji map i plakatów związanych z whisky. Mają mapy państw i regionów z zaznaczonymi destylarniami aktywnymi i dawnymi, nawet jeśli nic po nich nie pozostało. Są też na nich m.in.: zakłady bednarskie, słodownie, magazyny leżakowania. Wydali mapy Szkocji i poszczególnych regionów, Irlandii, ale też innych państw europejskich, a także m.in.: Japonii, USA, Kanady czy Australii. Robią też plansze z kołami aromatów, technologią produkcji whisky, mają w ofercie nawet puzzle związane z whisky. I dwa atlasy, wydane w twardych oprawach – Europa i Ameryka Północna.
– Kiedy 12 lat temu tworzyliśmy nasze pierwsze mapy whisky, na całym świecie istniało ok. 300 destylarni whisky (z czego około 100 w Szkocji). Obecnie mamy zarejestrowanych ponad 3800 destylarni whisky na całym świecie. Będzie ich więcej i jestem pewien, że nigdy nie odkryjemy ich wszystkich – mówi Rüdiger Jörg Hirst, twórca projektu.
„Whisk(e)y Atlas Europe 2023” to drugie wydanie. Atlas przedstawia obecnie 969 aktywnych destylarni whisk(e)y w 31 krajach europejskich. Ponadto około 90 destylarni jest planowanych lub w budowie, a także ok. 800, które są już zamknięte, często wyburzone. Wszystkie wpisy ułożone są alfabetycznie według kraju i regionu. Atlas zawiera 35 map regionalnych, mapę dawnego Campbeltown (niegdyś światowej stolicy whisky z ponad 30 lokalnymi destylarniami), 6 map poglądowych i 2 grafiki. „Wyszukiwarka destylarni” na końcu książki jest podzielona na siedem regionów i ma pomóc w szybkim znalezieniu konkretnej destylarni, marki czy grupy kapitałowej z branży whisky. Infografika map uwzględnia przede wszystkim destylarnia: pracujące, w budowie i zlikwidowane, a w przypadku Szkocji także: destylarnie z własną słodownią, słodownie komercyjne, magazyny leżakowania, zakłady butelkowania whisky, zakłady bednarskie i kotlarskie. Mapon towarzyszą tabele, a w nich: nazwa destylarni, główne marki, szczegółowe dane adresowe, informacje, kiedy została otwarta, kiedy zamknięta (jeśli), kto jest właścicielem, co produkują (single malt, single grain, rye, moonshine etc). Mapa obejmuje Polskę, zaznaczone są dwie nieczynne destylarnie – Kozuba i Lubuska Wytwórnia Wódek (dawna Dark Whisky) i cztery działające – Ciechan, Piasecki, Mundivie i Wolf & Oak. W kolejnym wydaniu dane te zostaną uzupełnione i zaktualizowane.
Polecam.