Whisky Live Warsaw 2023

Jubileuszowa edycja Whisky Live Warsaw była największa, najgłośniejsza, najbardziej zróżnicowana smakowo i po prostu najbogatsza w dziesięcioletniej historii imprezy. Niby podobna powierzchnia jak w poprzednim roku, podobna liczba wystawców, ale wszystkiego było jakby więcej. Zwłaszcza więcej butelek i więcej odwiedzających.

Wystawców było około setki. Powierzchnia na terenie stadionu Legii to ponad 2000 mkw. Było dość miejsca, mimo przewijających się tłumów. Organizatorzy nie chwalili się, ile sprzedali biletów, ale do sklepiku festiwalowego cały czas ustawiona była długa kolejka, a co smaczniejsze butelki zniknęły zanim nastąpiło oficjalne otwarcie, bo ludzie ustawiali się po nie od rana. Łupem pierwszych szczęśliwców padła m.in. festiwalowa edycja Caol Ila, dziesięcioletnia edycja z mocą 57%, jedno z najbardziej udanych butelkowań towarzyszących Whisky Live Warsaw w historii imprezy, beczki po PX sherry hogshead, tylko 280 butelek. Słodka i korzenna, z nutami pumpernikla, pierników z pomarańczą, z rodzynkami, jakby z pieprzem i imbirem. Błyskawicznie rozeszły się też wszystkie egzemplarze publikacji „Malt Whisky Yearbook 2024”, przez co obecny na festiwalu redaktor książki Ingvar Ronde szybko stracił zajęcie i nie miał czego podpisywać. Ten głód wiedzy, a nie tylko alkoholu, pokazuje jak wyrobiony jest obecnie uczestnik imprez degustacyjnych. Na Stadionie Legii nie było pijaństwa, nie było grubiańskich zachowań, chyba nie będzie w tym przesady, jeśli powiemy, że było to spotkanie koneserów.
Trunków było tak dużo, że nie sposób było nie tylko wszystkiego nowego spróbować, ale nawet nie byłem w stanie obejrzeć wszystkich butelek. Zaczynając od świetnych rumów na stoiskach The Colours of Rum i The Last Port, przez wódki i giny, po oczywiście whisky. Na stosiku Diageo można było spróbować najnowszej edycji Diageo Special Releases, na stoisku CEDC był Glenfiddich 40YO oraz Glenfiddich 29YO Grand Yozakura, Pernod Ricard przywiózł unikatowe butelki Aberlour Crafted Small Batch, na stoisku Spirit Depot można było znaleźć próbki z beczek bardzo starych irlandzkich whiskey butelkowanych pod marką Dunville’s. Niestety, nie byłem w stanie wszystkich nowości ogarnąć, impreza musiałaby trwać minimum cztery dni. To, co oceniłem najwyżej zebrałem w tabeli.
Każdy dzień wieńczył występ muzyczny. Pierwszego dnia łagodne ballady Chłopców z Placu Broni, drugiego dnia ostrzejsze granie – Kobranocka. Patrząc na to jak pustoszały korytarze przy stoiskach koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pomysł dobry, bo te półtorej godziny spokoju wieczorami pozwalało w komforcie degustować i prowadzić notatki.
Impreza bardzo dobra. Sprawnie zorganizowana. Duża przepustowość przy wejściu na teren festiwalu powodowała, że nie było nerwowości w kolejce po bilet czy założenie opaski. Strefy cygarowe i papierosowe właściwie na wyciągnięcie ręki. Foodtrucki z różnorodnym jedzeniem przed wejściem (pogoda dopisała). Dostatek wody. Jedyne, co w kolejnych latach można usprawnić, to: sklepik festiwalowy tak by był do niego łatwiejszy dostęp bez kolejek (może dwa stanowiska?), urządzenia do płukania kieliszków i jakiś duży plan sytuacyjny w kilku miejscach, a może aplikacja, bo po tak dużej imprezie trudno poruszać się bez drogowskazów.
Byłem na wszystkich dziesięciu edycjach Whisky Live Warsaw. Przyjemnie patrzeć jak ta impreza rośnie, a przy niej rośnie grupa świadomych konsumentów. Mam nadzieję, że spotkamy się w dobrej formie na jubileuszu dwudziestolecia!

Najwyżej ocenione nowo próbowane alkohole podczas WLW 2023

MarkaKrajRodzajPunkty
Savanna Grand Arome Lontan 57 Rhum Traditionnel Batch 3 (57%)Reunionrum96,0
Arbikie Strawberry Vodka (50%)Szkocjawódka95,5
Monymusk 2015 7YO MMW Habitation Velier (59%)Jamajkarum95,0
Clarin Vaval Ansyen 41 Months Cask #VV17FF ex-cognac The Last Port (54,6%)Haitirum95,0
Miltonduff 1982 40YO Adelphi (50,4%)Szkocjasingle malt94,5
Glenfiddich 29YO Grand Yozakura (45,1%)Szkocjasingle malt94,5
Torres Alta Luz (38%)Hiszpaniabrandy94,5
Long Pond 3YO 2019 STCE Habitation Velier (60%)Jamajkarum94,5
Dunville’s Single Malt Palo Cortado Cask 1198 22YO (55%)Irlandiasingle malt92,5
Caroni 1998 23YO Trinidad Edition No. 1 The Colours of Rum (62,2%)Trynidadrum92,5
SBS Jamaica 2010 MMW (64,7%)Jamajkarum93,0
Diamond 13YO Adelphi (61,3%)Gujanarum91,5
Worthy Park 2006 16YO Jamaica Edition No. 9 The Colours of Rum (59,3%)Jamajkarum91,5
Wild Turkey 12YO (50,5%)USAbourbon91,0
Dunville’s Single Malt Palo PX Cask 1644 22YO (56%)Irlandiasingle malt91,0
Johnnie Walker Blue Umami (43%)Szkocjablended whisky90,5
Mossburn Speyside Blended Malt 12YO Foursquare (57,7%)Szkocjablended whisky90,5
Dunville’s Single Malt Armagnac Cask 17 19YO (54,5%)Irlandiasingle malt90,0
Savanna Le Must Batch 20.01 (45%)Reunionrum90,0

2 komentarz do “Whisky Live Warsaw 2023”

  1. Impreza fajnie rośnie. Dla mnie na plus sporo fajnych stoisk pod szyldem ambasady angielskiej, a z kierunku USA: powrót Wild Turkey, fajne nowe wypusty Heaven’s Door, Koval z cala oferta… Duzo by wymieniac. Kierunek rozwoju festiwalu jezeli chodzi o zawartosc – jak najbardziej pozytywny.

    Natomiast jezeli chodzi o pijanstwo – to Szanowny Autor mial szczescie nie widziec na wlasne oczy tego osobnika ktory wyladowal w sobote popoludniu na dole schodow ruchomych i ktory wyjechal z festiwalu na noszach w asyscie ratownikow medycznych i Policji 😉 Swoja droga mialem wrazenie ze organizacja dosc slabo poradzila sobie z ta sytuacja, przy tak licznej imprezie powinno byc na miejscu zabezpieczenie medyczne, a wydaje sie ze profesjonalnie delikwentem zajela sie dopiero ekipa pogotowia… 😉

    No i ta nieszczesna strona internetowa – az zal ze rok to za malo zeby ja doprowadzic do porzadku, niektore linki nadal prowadza do opisu ze „spotykamy sie w Koneserze” 🙂 Ale to przy caloksztalcie drobnostka.

    1. Łukasz Gołębiewski

      A widzisz, to faktycznie nie widziałem, zajęty… alkoholem 🙂
      Heaven’s Door to dla mnie duże rozczarowanie, nawet te ich najdroższe limitowane edycje nie przemawiają do mnie, Koval to bardzo ciekawe eksperymenty. Inicjatywa Ambasady Brytyjskiej znakomita!

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.